Haber Detayı
13 Ocak 2020 - Pazartesi 13:44
 
Nippon Paint'e 'Küresel ısınmayı önleme' ödülü
Nippon Paint Marine Coatings ürün yelpazesinde yer alan; düşük sürtünmeli kaplama sistemine sahip olan LF-Sea ürünü ile Küresel Isınmayı Önleme Etkinliğinde Japon Hükümeti 2020 Ödülü’nü kazandı.
Güncel Haberi
Nippon Paint'e 'Küresel ısınmayı önleme' ödülü

Japonya Çevre Bakan Yardımcısı Tetsuya Yagi, Seçim Komitesinin kaplama sistemlerinin “Karşı Önlem Teknolojisi” kategorisinde yer alan tüm kriterleri karşıladığı kararının açıklanması ardından Nippon Paint Marine Başkanı Seiichiro Shirahata’ya ödülü takdim etti.

 

Özellikle, değerlendirme komitesi kaplama sisteminin büyük ölçüde sürtünmeyi azalttığını ve sonuç olarak kaplamanın uygulandığı gemilerden alınan verilere dayanarak daha düşük yakıt tüketimi ve daha az CO2 salınımı ile sonuçlandığını bulmuştur.

 

Ödülü teslim alan Shirahata, “Gemilerden kaynaklı CO2 salınımlarını sınırlamaya yönelik düzenlemelerin Ocak 2020 itibari ile yürürlüğe girmesine müteakip bu anlamlı ödülü kazandığımız için mutluyuz. Bu ödül, LF Sea ürünümüzün CO2 salınımını azalttığını ve denizyolu taşımacılığının küresel çevre üzerindeki etkisine yaptığı önemli katkıyı gözler önüne sermektedir. Gemi performans izleme sistemi, düşük sürtünmeli teknolojimizin diğer sistemlere kıyasla müşterilerimize gerçek bir kazanç sağladığını göstermiştir”.

 

Patentli  “su tutma” hidrojel teknolojisine dayanan ve ton balığının dış yüzey yapısından esinlenerek üretilen Nippon LF-Sea Serisi sualtı antifouling kaplamaları, su akış (sürükleme) direncini azaltır, yani pervanenin su itişi ve geminin yol alması için daha az enerji gerekir. LF-Sea Serisi uygulayan gemi sahipleri, normal SPC zehirli boyalara kıyasla yüzde 4 ila 10 arasında yakıt tasarrufundan istifade etmişlerdir.

 

 

NPMC Satış ve Pazarlama Genel Müdürü Makoto Nakagawa vermiş olduğu demeçte;  "Bu ödül, LF-Sea kaplama serisinin çevreye duyarlılığının geniş kesimler tarafınca kabul edildiğinin önemli bir göstergesidir. Çevre duyarlılığına üst düzeyde önem veren bir firma olarak, küresel sera gazı salınımlarını azaltmak için endüstri faaliyetlerine katkıda bulunan son teknoloji ürünleri kullanıma sunmak için yoğun şekilde çalışıyoruz” dedi.

 

“LF-Sea” ürününü de içerisine alan Low Friction (düşük sürtünme) teknolojisine sahip kaplamalar arasında, 2007'de tanıtılan LF-Sea 150 HyB ve 2013 yılında piyasaya sürülen A-LF-Sea bulunmaktadır. Bununla birlikte, bu seriye 2020 yılı içinde daha yüksek performanslı yeni bir sualtı antifouling boyanın dahil olması beklenmektedir.

 

Nippon Paint Marine, LF-Sea kaplama ürünlerinin tercih edilmesinde ve uygulanmasında artış olduğunu bildirdi. Haziran 2019 itibarıyla Nippon’un düşük sürtünmeli (Low-friction) kaplamalarının 2.900'den fazla gemiye uygulandığı belirtildi.

 

Çevre Bakanlığı, 1998'den bu yana Japon bireylere, şirketlere veya gruplara “küresel ısınmayı önlemeye önemli katkıları” nedeniyle ödül vermektedir.

 

Ödül töreni, her yıl Aralık ayında Küresel Isınmayı Önleme Ayı’na denk gelecek şekilde yapılır.

 

 

7DENİZ 

 

 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Nippon, Paint'e, 'Küresel, ısınmayı, önleme', ödülü, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı