IMO Genel Sekreteri Arsenio Dominguez, 19 Nisan'da Singapur'da düzenlenen basın brifinginde yaptığı konuşmada, denizciliğin 2050'de veya 2050 civarında net sıfır emisyon hedefine giden iki kontrol noktasından ilki olan 2030 hedefine ulaşacağından emin olduğunu ifade etti.

Hafta başında S&P Global Commodity Insights'ın Başkan Yardımcısı, Küresel Denizcilik Analitiği ve Araştırma Başkanı Rahul Kapoor, alternatif yakıtların mevcudiyetine dayanarak sektörün 2030 hedefine ulaşma kabiliyeti konusunda şüphe uyandırmıştı.

Singapur Denizcilik Forumu'nda konuşan Kapoor, konteyner taşımacılığı şirketlerinin alternatif yakıtlı gemilere yatırım yaparken, tanker ve kuru yük gibi diğer sektörlerin hızının çok daha yavaş olduğunu belirtti.

Yaptırdıkları tekne mezarları oldu Yaptırdıkları tekne mezarları oldu

Moore Stephens ve BNP Paribas tarafından düzenlenen konferansta konuşan Kapoor, "Referans durumumuz açısından alternatif yakıt için 2030 rakamlarına bakarsanız, %2'den bahsediyorsunuz, bu neredeyse bir düşüş. Bunun içinde tüm bu diğer önemli yakıtlar var, ancak belki de mevcudiyetin ölçeği nedeniyle buna ulaşılması pek olası değil" dedi.

IMO Genel Sekreteri Dominguez, hedefe nasıl ulaşılacağı konusunda daha geniş bir bakış açısına sahip ve güvenini üye devletlerin ve endüstrinin bu verimlilik kazanımlarını elde etmeye yardımcı olmak için enerji verimliliği önlemlerini ve dijitalleşmeyi benimseme taahhüdüne dayandırdı. Bunlar, halihazırda geliştirilmiş olan yeni yakıtlar, tasarlanmış ve hazır olan motorlar ve denizcilik sektörünü yöneten BM organında tartışılmakta olan karbon fiyatlandırma mekanizmaları ile birleşti.

Dominguez, "Bana doğru yolda olduğumuza ve hepimizin aynı yöne doğru ilerlediğimize dair güven veren de bu. 2030'a yönelik hedefleri belirlediğimizde, bu hedefler o sırada sahip olduğumuz bilgilere ve yapılan tüm analizlere dayanıyordu" ifadelerini kullandı.

IMO Genel Sekreteri, bunun üye devletlerin yaptıklarını, sektörü ve masaya yatırılan tüm tedbirleri içerdiğini açıkladı.

Bu arada Domiguez, IMO'nun 2025 yılında daha pahalı düşük ve sıfır emisyonlu yakıtların kullanımını teşvik edecek karbon fiyatlandırma tedbirlerini kabul etmesi için her şeyin yolunda gittiğinden çok emin olduğunu da söyledi.

Domiguez, "20 farklı senaryoyu, masadaki teklifleri analiz ediyoruz ve bu zaman alıyor, oldukça karmaşık bir analiz" dedi. IMO Genel Sekreteri, mart ayında yapılan MEPC toplantısı ile eylül ayının sonunda yapılacak bir sonraki toplantı arasında bir çerçeve geliştirmek üzere çok sayıda çalışma yürütüldüğünü açıkladı.

Teknik ve ekonomik tedbirlerin Ekim 2025'teki MEPC oturumunda kabul edilmesi ve Nisan 2027 başında yürürlüğe girmesi konusunda geçen yıl anlaşma sağlanmıştı.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi