Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 11:59
 
Mersin Limanı’na Avrupa’dan destek
Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı Mersin Uluslararası Limanı’na Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan yeni yatırımların ve operasyonların finansmanı için 600 milyon dolarlık vadeli tahvil ihracına destek geldi.
Liman Haberi
Mersin Limanı’na Avrupa’dan destek

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye'nin en büyük limanı olan Mersin Uluslararası Limanı'nın operasyonlarının ve yeni yatırımlarının finansmanı için 600 milyon ABD Doları tutarında 5 yıl vadeli tahvil ihracına destek verdi.

 

Türkdeniz’in haberine göre, EBRD, Mersin Limanı'nın ihrac ettiği tahvillere 90 milyon ABD Dolar yatırım yaptığı ve Türkiye'nin içinde olduğu zorlu piyasa ortamında yatırımcıların bu tahvil ihracına çekilmesine yardım etti. Yapılan bu tahvil ihracı Mersin Limanı'nın 2013 yılında yaptığı Ağustos 2020 vadeyi tahvil ihracının yeniden finansmanına da yardım edecek.

 

Türk uluslararası ticaretinin yüzde 85'inin deniz yoluyla taşınmasıyla, Türk sanayisinin ve tarımın Orta Doğu'ya açılan kapısı olan Mersin Uluslararası Limanı'nı geliştirmek ülke ekonomisi için hayati öneme sahip.

 

Gelişmiş liman altyapısı aynı zamanda nakliyeyi kara taşımacılığına daha çevreci bir alternatif haline getirmeye yardımcı olmaktadır. Sürdürülebilir altyapının finanse edilmesi ve Türkiye'nin yeşil bir ekonomiye geçişi, EBRD’nin Türkiye deki  öncelikleri arasında. Banka ayrıca Mersin limanının 2013 tahvil ihracını da desteklemişti.

 

EBRD, Türkiye'nin önde gelen kurumsal yatırımcısı ve 2009'dan bu yana Türkiye'de yaklaşık 300 projeye 11,5 milyar Euro'dan fazla yatırım yaptı. Türkiye'deki EBRD yatırımlarının büyük çoğunluğu özel sektörde.

 

7DENİZ

 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Mersin, Limanı’na, Avrupa’dan, destek,
Yorumlar
Haber Yazılımı