Kocaeli'nin Körfez ilçesi Kirazlıyalı Mahallesi'nde bulan Evyapport liman işletmesinde 16 Mart'ta Hong Kong bayraklı "YANG MING" isimli 368 metre uzunluğunda ve 51 metre genişliğindeki konteyner yüklü gemi, rıhtıma aborda olma manevrası yaptığı esnada kıyıdaki kule vince çarptı.

Çarpmanın şiddetiyle 3 kule vinç büyük bir gürültüyle sırayla devrildi. 137 metre uzunluğundaki vinçlerden birinin kopan kolu, gemi üzerindeki konteynerlerin üzerine düştü. Bu sebeple konteynerlerden bazıları denize düştü.

İspanya, İsrail'e silah taşıyan geminin limana yanaşmasına izin vermedi İspanya, İsrail'e silah taşıyan geminin limana yanaşmasına izin vermedi

Milyonlarca dolarlık hasara neden olan liman kazasında, 1 aydır enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Denizdeki konteynerleri kaldırma çalışmaları tamamlanırken, kule vincin parçaları ve parçaların altında kalan konteynerler dron ile havdan görüntülendi.

Milyonluk kaza sebebiyle çevre limanlarda yoğunluk oluşuyor.

Öte yandan, D-100 kara yolunun İzmit ilçesi şehir merkezi ile Kuruçeşme mevki ve Derince ilçesi Liman şıkları geçişlerinde trafik yoğunluk yaşanıyor.

Editör: Haber Merkezi