Haber Detayı
05 Kasım 2019 - Salı 11:27
 
Karkey ile Pakistan arasında tazminatsız çözüm
Türk firması Karkey ile Pakistan arasındaki 1,2 milyar dolarlık tazminat davası çözüldü.
Güncel Haberi
Karkey ile Pakistan arasında tazminatsız çözüm

Pakistan Başbakanı İmran Han, Türk Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. (Karkey) ile Pakistan arasındaki 1,2 milyar dolarlık tazminat davasının çözüldüğünü duyurdu. Han, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın desteğiyle çözüldüğüne işaret ederek, “Anlaşma dostane bir şekilde çözüldü. Hükümetimiz 1,2 milyar dolarlık cezadan tasarruf etti” dedi.

 

 

Han, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Pakistan Adalet Hareketi (PTI) hükümeti, Erdoğan'ın desteğiyle Karkey anlaşmazlığını dostane bir şekilde çözdü ve Uluslararası Yatırım Anlaşmalarının Çözüm Merkezi (ICSID) tarafından getirilen 1,2 milyar dolarlık cezadan tasarruf etti" ifadelerini kullandı. Han, Pakistan hükümetinin müzakere heyetini de tebrik etti.

 

 

Ne olmuştu?

 

Pakistan'la Karkey arasındaki dava, 2012'de Pakistan'ın Karkey'e ait 2'si yüzen elektrik üretim gemisi olmak üzere 4 gemiye el koymasına dayanıyor. Ülkenin eski Başbakanı ve Enerji Bakanı Raja Pervez Eşref hakkında enerji alanında yolsuzluk yaptığı iddiasıyla açılan dava sonrası Pakistan Anayasa Mahkemesi, 4 gemiye el koyma kararı almıştı.

 

Kararı "Türkiye ile Pakistan arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması" ihlali olarak değerlendiren Karkey, Dünya Bankası çatısı altındaki ICSID'e gitmişti.

 

Pakistan 845 milyon dolar para cezasına mahkum edilmişti

 

ICSID, Pakistan'ı, anlaşmanın ihlali ve faizleri gerekçe göstererek 845 milyon dolar para cezasına mahkum etmişti. Pakistan'ın cezayı ödememesi üzerine ise şirket, ABD'deki Columbia Bölgesi Yüksek Mahkemesine başvurmuştu. Geçen sürede Pakistan'ın ödeme yapmaması üzerine, faiz ve hukuki harcamalarla ceza 1,2 milyar dolara çıkmıştı.

 

Ekim'de Karkey ile Pakistan arasında yürütülen müzakerelere ilişkin şirketten yapılan açıklamada, "Karkey olarak, Pakistan ile uzun zamandır süregelen anlaşmazlığı çözmek adına bir sonuca ulaşmak için prensipte anlaştığımızı, bu prensip anlaşma kapsamında Pakistan'ın Karkey'i yeni projeler ve yatırımlar yapmaya davet ettiğini belirtmek isteriz" denilmişti.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Karkey, ile, Pakistan, arasında, tazminatsız, çözüm,
Yorumlar
Haber Yazılımı