Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 10:24
 
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde savunma zirvesi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 12-13 Aralık’ta dev bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. 600’den fazla aktif projeyle başarıdan başarıya koşan Türk savunma sanayiinin tüm paydaşları Beştepe’de buluşup yeni planları ve yeni silahları konuşacak.
Savunma Sanayi Haberi
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde savunma zirvesi

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, dev bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Yıllardır başarıdan başarıya koşan savunma sanayiinin tüm aktörleri 12-13 Aralık'ta Beştepe'de gerçekleşecek Türk Savunma Sanayii Zirvesi'nde buluşacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSM) öncülüğünde ilk kez düzenlenecek zirvede sektörün ihtiyaçları, yeni projeler ve insan kaynağı gibi konular tartışılacak. Konsepti 'Küresel güç Türkiye' olarak belirlenen zirvenin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yapacak. Sektör temsilcileriyle kamuyu bir araya getirecek zirvede sektörün ihtiyaçları, yeni projeler ve insan kaynağı gibi konular ele alınacak.

 

ÇOK SAYIDA ETKİNLİK

Türkiye'nin küresel güç vizyonu esas alınarak organize edilen zirvede, savunma sanayisinin ulaşım, haberleşme, enerji, sağlık ve benzeri alanlardaki yetkinlik, korunma seviyesi, savunma kabiliyeti ve yerli üretim üzerine içerikleri ziyaretçilerle paylaşılacak. Zirvenin ilk gününde 'Girişim-Yatırım-İhracat Zincirinde Savunma Sanayii', 'Milli Sanayi Hamlesi İçin Nitelikli İnsan Kaynağı', 'Teknoloji-İnovasyon-Üretim Üçlemesi' başlıklarında 3 panel düzenlenecek. Sektöre yön veren isimler tarafından savunma sanayisindeki stratejik gelişmeler aktarılarak, sektör temsilcileri arasında sürdürülebilir bilgi alışverişi sağlanacak.

 

GENÇLERİN KARİYERİ

İkinci günde, 'Vizyoner Genç Programı' kapsamında, savunma sanayisi için nitelikli insan kaynağı temininin sürdürülebilir kılınması ve üniversite öğrencilerinin milli ve yerli üretim farkındalığına kavuşturulması konuları ele alınacak. Konuşmacılar, 'İstikbal İçin Havacılık ve Uzay Sektöründe Kariyer', 'Gelecek Bulutta', 'Geleceği Planlamak: Teknolojide Kariyer', 'Mavi Okyanus Stratejisi: Denizde Kariyer', 'Türkiye Girişim Ekosistemi', 'Hayallerin Ötesinde Kariyer', 'İletişimde Kariyer', 'Küresel Kariyer', 'Stratejik Güvenlik Gücü: İnsan Kaynağı', 'Kariyerin Enerjisi' başlıkları çerçevesinde fikirlerini paylaşacak.

 

UZUN VADEDE ÖNEMLİ

2004 yılından bu yana Türkiye ALTAY, ANKA, ATAK, BAYRAKTAR, HÜRKUŞ ve MİLGEM gibi projelerle milli ve özgün üretim modeli başlatmıştı. Planlanan projelerin tamamlandığı bu süre içerisinde sektördeki yerlilik oranı yüzde 20'lerden yüzde 65'in üzerine çıktı. 2018 itibariyle 600'ü aşkın projenin aktif olarak yürütüldüğü savunma sanayiinde millileşme hamlesi artan bir önem ve kararlılıkla devam ediyor. Külliye'de ilk kez düzenlenecek Türk Savunma Sanayi Zirvesi'nin 2050'li yıllara yayılacak yeni projeler için önemli bir fikir platformu olması bekleniyor.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Cumhurbaşkanlığı, Külliyesi'nde, savunma, zirvesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı