Bu yılın ve önümüzdeki yılların belirleyeni Covid-19 olacak


Haber
06 Mayıs 2021 - Perşembe 18:40
 
Bu yılın ve önümüzdeki yılların belirleyeni Covid-19 olacak
İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik gelişmeler hakkında bilgiler verdi.
Sektörden Haberi
Bu yılın ve önümüzdeki yılların belirleyeni Covid-19 olacak

Online olarak gerçekleşen İMEAK Deniz Ticaret Odası Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan Piri Reis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Aslanoğlu, dünya ekonomisinde konunun hala Covid-19 olmaya devam ettiğini söyledi. Aslanoğlu, “Geçen yıl ikinci dünya savaşında bu yana yaşanan en büyük daralmayı yaşadık. Bunun belirleyeni Covid-19’du. Bu yıl ve önümüzdeki yıl yaşanacak olanların ana belirleyeni de Covid-19 olmaya devam edeceğe benziyor. Verilere baktığımızda, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en sert daralmayı yaşadık, 1950’lerden bu yana da gelişmiş dediğimiz ülkeler bu yıl en hızlı büyümesine gidiyor gibi görünüyor. Özellikle aşıların devreye girmesinden sonra yılbaşından bu yana dünyada büyüme, bunun boyutu, hangi ülkelerin daha hızlı büyüdüğü, büyüyebileceği çok sık konuşulan bir konu oldu. Özellikle yılın ikinci yarısı için bu beklenti daha da yoğunlaşmış durumda. Buna bağlı olarak diğer bir konu da bu kadar güçlü gelen bir talep, bu büyüme beklentisiyle artan emtia fiyatları enflasyonist beklentileri de artırıyor. Özellikle hem büyümede hem de aşılamada önde giden Amerika’daki enflasyon beklentileri ve buna bağlı olarak faiz yükselişleri de biz dahil herkesi etkileyecek bir konu” şeklinde konuştu.

 

Aslanoğlu, “Nisan ayında yayınlanan IMF’nin dünya ekonomik görünümünde dünya ekonomisinin geçen yıl dünyada 3.3’lük bir daralma gösterdiği, bu yıl yüzde 6, gelecek yıl da 4.4’lük bir büyüme beklentisi olduğunu görüyoruz. Bunlar gerçekten çok güçlü rakamlar. Pandemi öncesi yüzde 3-4 arası büyüyen dünya ekonomisinin çok hızlanması anlamına geliyor. Verilerde 2008 krizi öncesine bakarsak yüzde 4-5 arası büyüme gösteren dünya, küresel krizde yüzde -0.2’ye gitmiş, arkasından yine yüzde 5 ve 4 gibi yine çok hızlı büyümeler göstermiştir. Fakat ondan sonraki dönem yüzde 3-4 büyüme ortalamasına indiğini görüyoruz. Bu yıl ve gelecek yıl büyüme rakamları muhtemelen güçlü olmaya aday fakat biz yeni normali, Türkiye’de de dünyada da aslında 2023 ve sonrasında göreceğiz.  Bu ötelenen talep baz etkisi gibi aktörlerle de yaşanacak bir büyüme söz konusu. İMF’nin 2021 yılı Türkiye’nin büyüme tahmini yüzde 6, 2022 yılı ise yüzde 3.5 olarak görülüyor” ifadelerini kullandı.

7DENİZ / ÖZEL

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: Bu, yılın, ve, önümüzdeki, yılların, belirleyeni, Covid-19, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı