MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı MSC küresel konteyner gemisi kapasitesinde yüzde 20'lik rekor paya ulaştı

Ülkeler, Kızıldeniz'in güneyindeki saldırıları durdurmak amacıyla bugün erken saatlerde Yemen'deki Husi hedeflerine 60'tan fazla hava saldırısı düzenledi. Husilerin lideri saldırıya karşılık vereceğini duyurdu.

Petrol, kimyasal ve gaz tankerlerinin sahiplerini temsil eden bir ticaret grubu olan Intertanko'dan yapılan açıklamaya göre, ABD ve İngiltere dahil 39 donanmayı temsil eden Birleşik Deniz Kuvvetleri, tüm gemilerin Bab el-Mandeb'den "oldukça uzak" durması gerektiğini söyledi. Duyuru aynı zamanda üst düzey bir denizcilik sigortacısının web sitesinde de yer aldı.

Şimdiye kadar Husilerin gemilere yönelik saldırılarının büyük çoğunluğu mamul mal taşıyan konteyner gemilerine yönelikti ve bu da ticaretin büyük ölçüde yeniden yönlendirilmesine neden oldu. Buna rağmen, emtia ticareti devi Trafigura Group perşembe günü, saldırılardan önce bile, petrol ve gaz tankeri hareketlerinin %15 ila %20 oranında azaldığını tahmin etti.

Bir başka büyük ticaret grubu olan BIMCO, askeri tavsiyenin düşmanlık bölgesinden kaçınmak olduğunu doğruladı - güney Kızıldeniz'i transit geçiş için etkili bir şekilde kapattı.

BIMCO'nun baş denizcilik analisti Niels Rasmussen, "Durumun tırmanması halinde, güvenli geçiş sağlanana kadar tüm gemilerin Kızıldeniz'den kaçınması ve Kızıldeniz'den geçmeyen gemiler hariç Süveyş Kanalı'nı tüm gemilere etkin bir şekilde kapatması beklenmelidir" dedi.

Dijital gemi takibi bugün, Bab el-Mandeb Boğazı'na doğru ilerleyen petrol ürünleri ve kimyasal madde taşıyan çok sayıda tankerin saldırılar sırasında ya yavaşladığını ya da u dönüşü yaptığını, ancak bazı gemilerin hala geçmekte olduğunu gösterdi. Bir gemi brokeri, çoğu petrol tankeri sahibinin bölgeden geçişleri durdurmayı tercih ettiğini ancak bazılarının devam ettiğini bildirdi.

Ticari gemicilik uzun süredir geçiş özgürlüğü hakkına sahip, yani gemilerin yasal olarak geçişlerine hala izin veriliyor ancak bu tür geçişlerin sigorta durumunun ne olacağı net değil.

Ancak tavsiyeye harfiyen uyulması halinde Bab el-Mandeb'in tıkanması, Asya ile Avrupa arasında geçiş yapmak isteyen gemiler için Süveyş Kanalı'nı bir seçenek olmaktan çıkaracaktır.

BIMCO'dan Rasmussen, Kızıldeniz'de belirlenen alanın uzun süreli olarak kapatılmasının tanker, konteyner ve kuru yük taşımacılığına yönelik talebi sırasıyla %12, %11 ve %5 oranında artıracağını söyledi.

Editör: Haber Merkezi