Denizcilik sektörünün vizyoner ve yenilikçi firması Eskomarine’in sanat girişimi olan Eskoart bünyesinde düzenlenen Ressam Berrin Kurt’un “Mavi Blue” isimli denizcilik temalı resim sergisi başladı. 9 Şubat tarihinde sona erecek sergiye denizcilik camiası yoğun ilgi gösterdi.

Geniş hizmet yelpazesi ile Türk denizcilik sektörü ve global denizcilik firmaları arasında bir köprü rolü oynayan Eskomarine, yeniliklerine devam ediyor. Her alanda adından söz ettiren firma denizcilik sektöründe bir ilke daha imza attı. Eskomarine’in sanatsal faaliyetlere destek vermek amacıyla kurduğu Eskoart bünyesinde Ressam Berrin Kurt’un denizcilik temalı “Mavi Blue” isimli sergisi sanatseverlerle bir araya geldi. Büyük Kulüp’te düzenlenen sergiye denizcilik camiası yoğun ilgi gösterdi.

Denizcilik sektörü ile sanatseverleri buluşturan sergide yağlıboya ve akrilik boya ile yapılmış 55 resim sergileniyor. Sergi 9 Şubat tarihinde sona erecek. Sergideki resimlerde, “Yol, yolculuk, sükunet, huzur, karmaşa, umut, cesaret, alın teri, emek, düş kırıklığı, idealler, hayaller, gemiler, yelkenler, martılar, balıklar, ağlar, kotralar, tulumlar, tersane işçileri, balıkçılar, deniz kenarı memleketlerdeki kişisel deneyim ve gözlemler, sudan yansıyan izlenimler ve tanıklıklar tuvale yansıyor.

Ressam Berrin Kurt: Serginin ana teması denizcilik kültürü

İlk kez yapılan denizcilik temalı sergisi ile ilgili 7deniz.net’e konuşan Ressam Berrin Kurt, Eskomarine Kurucu Ortağı Adem Kocadağ’ın fikir babalığı çıktıkları bu yolculukta gösterilen ilgiden çok mutlu olduğunu belirterek, “Daha önce çok fazla çalıştaya katıldım ve sergi açtım. Ancak bu çok orijinal bir sergi. Eskoart bünyesinde gerçekleştirilen bu sergide farklı boyutlarda 55 resim var. Bu resimlerin ana teması deniz üzerinde gerçekleşen işler, işçilikler, sanayi, ekonomi ve denizcilik kültürü” dedi.

Adem Kocadağ: Amacımız sanat alanında da denizcilik camiasına hizmet etmek

Eskomarine olarak Türk denizcilik sektörüne hep ilkleri getirdiklerini ve bunu kendine vizyon edinen bir firma olduklarını belirten Eskomarine’in Kurucu Ortağı ve Eskoart’ın fikir babası Adem Kocadağ ise 7deniz.net’e şunları söyledi: “Biz iki yıl önce müşterilerimize ve sevdiklerimize değişik hediyeler konseptiyle bu çalışmaya başladık. Ve o zaman bugüne 55 resimlik bir sergi boyutuna geldik. ‘Mavi Blue' isimli bu sergimizde sadece deniz değil, tersaneler, yatlar, balıkçılar, bütün bileşenleriyle kapsamaya çalıştık. Bu ilk sergimiz ve katılımdan çok memnunuz. Eskoart olarak devamını getireceğiz. Resim sergisiyle başladık ileride fotoğraf sergisi ve farklı müzik organizasyonları ile devam edebiliriz. Eskoart olarak amacımız sanatın her alanında denizcilik camiasına hizmet etmek.”

Seafood Expo Eurasia başladı Seafood Expo Eurasia başladı

Erhan Esinduy: Sektöre farklılık getirdik

Eskomarine Kurucu Ortağı Erhan Esinduy ise şöyle devam etti; “Armatörlerimize özel hediyeler vermek amacıyla ufak resimlerle başladık ve bugünlere kadar geldik. Gösterilen yoğun ilgiden ve denizcilik camiasındaki sanatseverleri bir araya getirdiğimiz çok mutluyuz. Sanat konusunda sektörü bir farklılık getirdik. Sadece resim sergileri değil birbirinden farklı alanlarda da sektörümüzü buluşturmaya devam edeceğiz. Çalışmalarımız, sanat anlamında da denizcilik camiasına renk katacak.”

Ressam Berrin Kurt kimdir?

1968 İstanbul doğumlu olan Ressam Berrin Kurt, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Gençlik yıllarından itibaren amatör olarak resim yapan sanatçı, Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret A.Ş.’deki çalışma hayatı boyunca tanıklık ettiği sanat ve tasarım çalışmalarının da katkısıyla, emekli olduğu son 7 yıldır resim sanatına profesyonel olarak devam ediyor. Yurtiçinde ve dışında karma sergiler ile çalıştaylara katılan Berrin Kurt’un, hem Türkiye, hem de ABD, Fransa, İtalya başta olmak üzere birçok ülkedeki özel koleksiyonlarda eserleri bulunuyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi