İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi Tayfun Günerhan Sosyal Binasının temel atma töreni halı sahanın açılış töreni gerçekleştirildi.

İTÜ Denizcilik Fakültesi 1985 güverte mezunu DENSAY Denizcilik Grubu Kurucu Yöneticisi Tayfun Günerhan ile İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunları Kaptan Ufuk Teker ve Kaptan Çağlar Coşkunsu’nun sponsorluğunda üniversitesinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Tayfun Günerhan Sosyal Binası’nın temel atma töreni ile Futbol Saha’nın açılışı gerçekleştirdi.

İlk olarak Tayfun Günerhan Sosyal Binası’nın temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özcan Arslan, İTÜ Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFAMED) Başkanı Ufuk Teker, DENSAY Denizcilik Grubu Kurucusu Tayfun Günerhan, denizcilik sivil toplum kuruluşu temsilcileri, denizcilik fakültesi mezunları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta ilk sözü Dekan Özcan Arslan aldı.

Yeni binanın temelinin atıldığı binanın yerinde Eylül ayında yıkımı gerçekleştirilen eski yatılı bina olduğunu belirten Arslan, çıkarılan bir master planı çerçevesinde modern binalar tasarlandığına işaret ederek, “Temelin atılacağı alana A, B ve C olmak üzere 3 tane bina planlandı. Bunlardan C olanı sosyal bina olacak. Adı Tayfun Günerhan Sosyal Binası olacak bu bina üniversiteye bağışlanacak. Öğrencilerimiz burada kendilerine layık olan bir sosyal ortamı yakalayacak. DENSAY ailesi ve Tayfun Günerhan’a ayrıca tüm camiamıza çok teşekkür ederim” dedi.

Arslan’ın ardından söz alan Tayfun Günerhan, “Bugün burada yaptığımız, geç ödenen bir borç. Camiamıza borcumu ödüyorum. Gemide de borç ödemeye devam edeceğiz” dedi. Ardından söz alan Rektör İsmail Koyuncu ise üniversiteye kazandırılan sosyal bina ve halı saha için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi gerçekleştirildi. Ardından İsmail Koyuncu, Özcan Arslan ve Tayfun Günerhan hep birlikte temel için düğmeye bastı.

İlk törenin ardından katılımcılar, Kaptan Ufuk Teker ile Çağlar Coşkunsu’nun sponsorluğunda yapımı tamamlanan Futbol Sahası’nın açılış törenini gerçekleştirdi.

Açılış törenine ilişkin 7Deniz.net’e değerlendirmelerde bulunan Ufuk Teker, okulun modernizasyonu ve master planına uygun olarak yenilenmesi projesini DEFAMED olarak ele aldıklarını belirterek, “Mezunları özendirmek ve öncülük yapmak adına Çağlar Coşkunsu ile beraber finanse ettiğimiz halı sahayı açıyoruz şimdi. Bugün önemli projelerin temelleri de atıldı. 2023 yılında muhtemelen okulumuz çok modern bir görünüme kavuşacak” dedi.

MIP Başkanlığına Vincent NG atandı MIP Başkanlığına Vincent NG atandı

Özcan Arslan: Denizcilik fakültesini yeniliyoruz

7Deniz.net’e konuşan Özcan Arslan ise, şunları söyledi; “Eski yatılı binamızın yıkımı Uzmar Denizcilik tarafından yapıldı. Ve fakültenin tüm master planı çıkarıldı. O bölgeye 3 adet bina planlıyoruz. Sosyal binada öğrenciler, alt katında kantin, üst katında toplantı ve seminer alanları en üst katında ise ders çalışma alanlarının olduğu son derece modern ve buraya yakışan bir sosyal bina olacak. Devamında da diğer binaların inşaatına başlayacağız. Bugün açılışını yaptığımız halı sahadan da öğrencilerimiz sürekli faydalanacaklar. Öğrenciler denizi kullanabiliyordu ancak spor aktiviteleri için imkanları kısıtlıydı. Bu alan ile bu soruna bir çare bulmuş olduk.

Diğer iki bina da tamamlandıktan sonra derslik sayımız iki katına çıkacak. Bunlar tamamlandıktan sonra diğer dersliklerin yıkımını gerçekleştireceğiz. Bir nevi fakülteyi yeniliyoruz. Simülatörlerle ilgili eksikliklerimiz var. Bu konuda da Deniz Ticaret Odası ile görüşüyoruz. Çok yakın zamanda onlardan da olumlu dönüş alacağız. Simülatörleri de yenileyeceğiz. Fakültenin ihtiyaçları var ama bunları hızlı bir şekilde gidermeye çalışıyoruz.”

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi