Araştırma şirketi, 2023 küresel gemi inşa pazarı incelemesinde, küresel tersane üretiminin yıllık %10 artışla 35 milyon CGT'ye ulaştığını ve Çin'in %26 ile Güney Kore ve %14 ile Japonya'nın önünde ilk kez bu üretimin yarısını oluşturduğunu kaydetti.

Güney Kore LNG gemilerinin üretiminde başı çekerken, Çin dökme yük gemileri, tankerler ve konteyner gemilerinde en büyük pazar payına sahip oldu.

Clarksons rakamlarında %50'lik bir kilometre taşına daha ulaşıldı ve tonaj bazında sipariş defterinin %50'si alternatif yakıtlı hale geldi. Genel olarak sipariş defteri yıllık %4 artışla 367 milyar dolar değerinde 1234 milyon CGT'ye ulaştı.

Clarksons Research Genel Müdürü Steve Gordon şunları söyledi: "2023 yılı küresel gemi inşa sektörü için üretimin toparlandığı, fiyatların yükseldiği ve sipariş akışının iyi olduğu bir yıl oldu. Bölgesel düzeyde, Çin tersane üretiminin %50'sini üretti ve aynı zamanda siparişleri domine ederken, alternatif yakıtlar sipariş defteri tonajının neredeyse %50'sini oluşturdu. 2024 teslimat profiline konteyner ve gaz hakim olurken, yeni siparişlerin ürün karması tanker ve dökme yük gemilerine doğru kaydı."

Yılda 20.000 dwt'nin üzerinde üretim yapan aktif tersane sayısının en yüksek üretime göre yaklaşık %35 azalmasıyla gemi inşa gücü 2023'te konsolide olmaya devam etti.

Sipariş cephesinde, Yunan denizcilik şirketlerinin yatırımları yıllık %60 artışla 18 milyar dolara ulaşarak 2013'ten bu yana en yüksek rakama ulaştı. Veriler ayrıca 2018'den bu yana Avrupalı armatörlerin Asyalı meslektaşlarından daha fazla yatırım yaptığı ilk yıl olarak kayıtlara geçti.

LNG yeni inşa değerleri rekor seviyede LNG yeni inşa değerleri rekor seviyede

Sipariş defterindeki artışa rağmen Clarksons, filo yaşlandıkça ve emisyon düzenlemeleri hızlandıkça filo yenileme gereksinimlerinin arttığına dikkat çekti. Bu gözlem, bugün sipariş edilen gemiler 2050 yılına kadar IMO'nun net sıfır emisyon hedefine doğru artan karbonsuzlaştırma hedeflerine tabi olacağından, armatörlerin zor bir yatırım kararıyla karşı karşıya olduğu bir döneme denk geliyor.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi