"Konteyner fiyatları bir balon ve eninde sonunda patlayacak" "Konteyner fiyatları bir balon ve eninde sonunda patlayacak"

Fransız nakliye firması CMA CGM, geçtiğimiz ay Yemen merkezli İran destekli Husi militan grubunun uluslararası gemilere yönelik insansız hava aracı ve füze saldırılarının arttığı bir dönemde, gemileri Ümit Burnu üzerinden yeniden yönlendiren bir dizi nakliye hattı arasında yer aldı.

Şirketin şu ana kadar kuzeye giden 13 ve güneye giden 13 gemiyi yeniden yönlendirdiği, bazılarının ise Kızıldeniz üzerinden geçiş yaptığı ortaya çıkardı.  

CMA CGM’den yapılan açıklamada, "Şu anda Süveyş Kanalı'ndan transit geçiş yapan gemi sayısındaki kademeli artış için planlar yapıyoruz. Durumu sürekli olarak izliyoruz ve gerektiğinde planlarımızı derhal yeniden değerlendirmeye ve ayarlamaya hazırız. Kızıldeniz bölgesindeki zorlu durumla başa çıkmada bir numaralı önceliğimiz olan mürettebatın ve geminin güvenliğini sağlamak için gelişmiş güvenlik prosedürleri uygulanmaktadır" denildi.

CMA CGM'nin duyurusu, Maersk'in Pazar günü ABD liderliğindeki Refah Muhafızı Operasyonu'nun (OPG) kurulup bölgeye konuşlandırıldığının doğrulanmasının ardından Kızıldeniz geçişlerini yeniden başlatmak için hazırlıklara başlama kararının ardından geldi.

Refahın Muhafızı Operasyonu ABD tarafından 18 Aralık'ta duyuruldu, ancak bazı önemli müttefikler arasında destek eksikliği nedeniyle koalisyon yavaş bir başlangıç ​​yaptı.

Bu arada, Husilerin ticari gemilere yönelik saldırıları hafta sonu ve bu hafta da devam etti. Dün bir MSC konteyner gemisine yapılan ve gemide herhangi bir yaralanma veya hasara yol açmayan bir saldırı bildirildi.

Editör: Haber Merkezi