Dünyanın en büyük iki gemi inşa ülkesindeki mevcut VLCC rıhtımları 2027 yılı için neredeyse tamamen tükendi.

Tanker brokeri Gibson, Shanghai Waigaoqiao Shipbuilding ve Dalian Shipbuilding Industry Co'daki birkaç kontenjan haricinde Çin'deki 2027 teslimat kontenjanlarının bittiğini, Güney Kore'de ise o yıl için 12'den fazla kontenjan kalmadığını, ancak gemi sahiplerinin buraya sipariş vermek için 10 milyon dolar daha fazla ödemesi gerektiğini belirtiyor.

Gibson haftalık bir raporda, "Tanker ve LPG sektörlerinde yeni inşa talebindeki artış hızı yılın başından bu yana oldukça olağanüstü" dedi. İngiliz komisyoncu, Capital ve Frontline'ın sipariş ettiği 10 firma biriminden ayrı olarak, Çin ve Kore'de niyet mektubu aşamasında 15'e kadar VLCC bulunduğunu tahmin ediyor.

Gibson, "VLCC filosunun yaklaşık %30'unun 15 yaş ve üzerinde olması ve 2027'ye kadar %25'inin daha yaşlanacağı düşünüldüğünde, özellikle düşük sipariş defteri (2024'te teslim edilecek 1 gemi) ile birlikte burada iyi bir yeniden yatırım hikâyesi var" dedi.

Clarksons Research'ün verilerine göre, 2006'dan 2008'e kadar yaşanan tarihi sipariş patlamasının ardından, geçen yıl küresel tersanenin ileriye dönük teminatı 2009'dan bu yana en yüksek seviyelere ulaştı.

Yunanistan sipariş defteri rekor seviyelere yükseldi Yunanistan sipariş defteri rekor seviyelere yükseldi

Danimarka Gemi Finansmanı, Güney Kore'deki tersane kullanımının bu yıl %107 seviyesinde kalacağını tahmin ediyor.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından eylül ayında yayınlanan Deniz Taşımacılığı 2023 İncelemesi, tersaneleri denizciliğin yeşil geçişine yardımcı olmak için hızla genişlemeye çağırdı.

UNCTAD raporunda, "Tersane kapasitesi şu anda kısıtlamalarla karşı karşıya. Tanker ve kuru yük sahipleri uzun bekleme süreleri ve yüksek inşa fiyatları bekliyorlar. Gemi inşa kapasitesinin artırılması, denizciliğin küresel talebi ve sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamasını sağlamak için çok önemlidir" ifadeleri yer aldı.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi