Aqua 21. Denizkızı Kongresi’nin 2. günü birbirinden faydalı panellerle devam etti. İlk panel olan “Brokering 101” paneline konuşmacı olarak Aqua Chartering Kurucusu Melike Aysu Gürgan, Aqua Chartering - Senior Broker Nergis Ergün, Aqua Tanker Kurucu Ortağı Ayşegül Görür, Aqua Chartering Brokeri Ayberk Gürgan, katıldı. Moderatörlüğünü Aqua Chartering - Senior Broker Fuat Var’ın yaptığı panelde iyi broker olmak için yapılması gerekenler ve brokerlik mesleği konuşuldu.

 

Panelde söz alan konuşmacılar kendi hikayelerini ve tecrübelerini paylaştı. Panelde ilk söz alan Aqua Chartering Brokeri Ayberk Gürgan, brokerlik mesleğinde güvenin önemine dikkat çekerek “Hizmet satıyoruz ve ilk olarak yapmamız gereken güven vermektir” dedi. Aqua Chartering - Senior Broker Nergis Ergün ise, denizcilik sektöründe ast-üst ilişkini irdeledi. Ast-üst ilişkisinden hem üstün hem de astın karşılıklı olarak öğrendiği belirten Ergün, “O yüzden de junior yetiştirmek iki kişinin arasında bulunduğu ilişkiyle büyüyen ve gelişen bir şey. Senior olarak juniorunun ihtiyaçlarını, karakterini, hayattan beklentisini iyi ölçüp buna göre ona yol açmak gerekiyor. Bir juniorun, seniorun gölgesi olması gerekiyor” dedi. Brokerlik mesleğinin sürekli öğrenilen bir meslek olduğuna işaret eden Ergün, “Gözünüzün, algılarınızın yüzde bin açık olup, inanılmaz derecede takip ediyor olmanız gerekiyor. İmkanların el verdiği her yerde o mentörlüğü talep ediyor olmanız gerekiyor. Talep ettiğiniz sürece almaya açıksınız” diye konuştu.

 

 

Aysu Gürgan: Brokerlik ekip çalışmasına çok yaktın bir meslektir

Suzan Atasoy: Amacımız sektördeki kadınlara ilham olmak Suzan Atasoy: Amacımız sektördeki kadınlara ilham olmak

 

Aqua’nın eksiksiz olarak 21. Denizkızı Kongresi’ne katıldığını belirten Aqua Chartering Kurucusu Melike Aysu Gürgan, “Size verdiğimiz kıymeti göstermek için buraya tam kadro geldik. Size temas edelim, sorularınız cevapsız kalmasın diye geldik” dedi. Brokerliğin çok bencil, bireysel ve acımasız bir meslek olarak algılandığına dikkat çeken Gürgan, “Brokerler öyle bir meslek değil. Brokerlik ekip çalışmasına çok yatkın bir meslektir. Samimiyetle birbirine ekip arkadaşları olarak birbirine yer verilebilen bir meslektir” dedi. Aqua’nın bir ekibin beraber çalışmak istemesi sonucu kurulduğunu kaydeden Gürgan, “5 seneyi doldurduk. 10 kişilik bir ekibiz. İki departman olarak hizmet veriyoruz. Biz gözle görülmeyen bir şey sattığımızın farkındayız. Biz servis satıyoruz. Ölçemediğimiz için en zor şeylerden birini satıyoruz. O anlamda çok riskli bir şey yapıyoruz” dedi.

 

 

Ayşegül Görür: İyi broker olmak için bilgi, birikim ve özgüven gerek

 

Meslekte her zaman gelişime açık olmanın çok önemli olduğunu kaydeden Aqua Tanker Kurucu Ortağı Ayşegül Görür, “Öğrenmeye açık olmak çok önemli. Önünüze konulan işi sadece yapmak değil yöneticilik vasfınızı da geliştirmeniz gerekiyor. Yoksa geleyim işi yapayım değil. Her bir sefer aynı kapasitede aynı yükü taşısa da birbirinden farklıdır. Her birinin farklı bir sefer süreci var. Öğrenciler brokerliği para olarak görüyor. Evet kazanabilirsiniz ama kalıcı bir broker olmak için öncelikle çok iyi bilgi, birikim ve özgüven gerekiyor. Aynı zamanda dünya taşımacılığına, ticaret filosuna, ticaret hatlarına hakim olması gerekiyor. Bunu sağlarsa kalıcı broker olabilir” diye konuştu.

 

Panelin ardından ikinci panel olan “Dijitalleşen dünyada lojistik” konulu panele gerçekleştirildi. Origin Lojistik Kurucusu Yüksel Kahraman ile Shipsgo CEO’su Merdan Erdoğan’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde panelistler dijitalleşme ile ilgili hikayelerini ve tecrübelerini paylaştı.

 

 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi