Valensiya Liman İdaresi (APV), 42 özel şirketin gönüllü olarak “Valenciaport 2030 Sıfır Emisyon” çevre stratejisine uyum sağladığını açıkladı.

Bu girişim Valencia, Sagunto ve Gandia limanlarının çevresel durumunu optimize etmek isteyen lojistik/liman şirketlerinden oluşuyor.

Yılın ilk yarısını değerlendirmek üzere düzenlenen toplantıda şirketler, çevre hedeflerini gözden geçirdi ve 'Valenciaport 2030, sıfır emisyon' stratejisine katılımlarını analiz etti.

Spesifik olarak, serbest uyumla ilgili toplam dokuz çevresel hedefe katılımlarını açıkladılar:

Hedefler şunlar:

- Geri kazanılan atık yüzdesindeki artış; su tüketiminin yüzde 1 oranında azaltılması

IMO: Üye devletler Husilere silah tedarikini önlemekle yükümlü IMO: Üye devletler Husilere silah tedarikini önlemekle yükümlü

- Yakıt tüketiminde yüzde 1 azalma

- Elektrik tüketiminin yüzde 1 oranında azaltılması

- Alternatif enerji kaynaklarının kullanımı,

- Karbon ayak izinin hesaplanması, 

- Çevresel girişimlere katılım

- Döngüsel ekonominin tanımlanması

- İklim değişikliğine uyum

Benzer şekilde, APV'nin 2030 yılına kadar yüzde 100 yeşil liman olma yolunda yürüttüğü bazı girişimler de gözden geçirildi: H2PORTS, Green C Ports, Ecclipse, Samoa 2, Ealing ve Zero Emissions Plan 2030. yenilenebilir enerjilere ilişkin konular ve karbondan arındırma planları ayrıntılı olarak anlatıldı.

PAV, karbondan arındırma planlarının bir parçası olarak, Transversal Costa-MSC rıhtımı için gemilere elektrik bağlantısına ilişkin işlerin tasarlanması ve yürütülmesi için ihaleye çıktı. Ayrıca liman, bu sonbahardan itibaren güneş enerjisini kullanmaya başlayacağını duyurdu.

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi