Finlandiyalı teknoloji grubu Wärtsilä, Fransa merkezli denizcilik devi CMA CGM için Çin'deki Hudong Zhonghua Tersanesi'nde inşa edilen 23.000 TEU'luk dört yeni konteyner gemisi için LNG Yakıt Gaz Tedarik (FGSS) sistemlerini tedarik edecek. 

BM, Gazze yardımlarını ABD'nin inşa ettiği iskeleden dağıtacak BM, Gazze yardımlarını ABD'nin inşa ettiği iskeleden dağıtacak

Wärtsilä'nın tüm tedarik kapsamı sistem mühendisliğini, özel bir malzeme paketini, kaynatma gazı kompresörü (BOGC) kızak teslimatının yanı sıra FGS sistemlerinin denetimini, devreye alınmasını ve test edilmesini içeriyor.

Ekipmanın tersaneye 2024 yılının başında teslim edilmesi planlanıyor. İlk iki geminin 2025'in 4. çeyreğinde, geri kalan iki geminin ise 2026 yılının ikinci yarısında teslim edilmesi bekleniyor.

Hem Hudong Zhonghua Tersanesi hem de CMA CGM'den alınan yeni siparişlerin işbirliğinin değerini gösterdiğini belirten Wärtsilä Gas Solutions Satış Müdürü Harald Øverland, "Özel mühendisliğimiz, tüm özel operasyonel ve sınıflandırma kuruluşu gereksinimlerinin karşılanmasını ve sistemin her koşulda güvenilir ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlar" dedi.

Wärtsilä tarafından 2023 yılının ikinci çeyreğinde sipariş alımı olarak alınan bu son sipariş, Wärtsilä'nın CMA CGM gemilerine yakıt gazı tedarik sistemleri tedarikinin bir devamını temsil ediyor. 

Geçtiğimiz altı yıl boyunca Finlandiyalı firmayla, şirketin yeni inşa edilen 30 gemisinin FGSS sistemleriyle tedarik edilmesi için sözleşme imzalandı. 

CMA CGM, birinci ve ikinci 23.000 TEU LNG'li konteyner gemisini sırasıyla Ağustos ve Ekim 2020'de teslim aldı.

Hudong ve birimi Jiangnan, Fransız firması için  LNG ile çalışan toplam dokuz kardeş gemi inşa  ediyor.

Gemilerin tamamı 400 metre uzunluğunda ve 61 metre genişliğinde olacak ve bu da onları dünyanın en büyük LNG ile çalışan gemileri yapacak. Bunlar, WinGD'nin çift yakıtlı motorlarını ve GTT'nin 18.600 metreküplük yakıt deposunu içerecek; her ikisi de şimdiye kadar üretilmiş en büyükler.

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi