İkinci tahıl gemisinin de Odesa Limanı'ndan hareket etmesinin ardından Ukrayna, yeni koridoru kullanan gemilere sigorta yaptıracak yeni bir sigorta anlaşması üzerinde anlaşmaya varma çabalarını hızlandırdı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, eski adı Twitter olan X'te yaptığı paylaşımda, 22 Şubat 2022 tarihinden beri orada bulunan Primus isimli geminin Odessa limanından yola çıktığını duyurmuştu.

Mahsur kalan diğer gemilerin yeni koridoru kullanmaları, Ukrayna'nın Karadeniz'deki limanları kullanarak nakliye sorumluluğunu alan bir planın uygulanmasına ilişkin tartışmalar ateş altında kalıyor.

Antwerp Limanı Batı Afrika'ya kirli yakıt ihracatını yasakladı Antwerp Limanı Batı Afrika'ya kirli yakıt ihracatını yasakladı

Seatrade'in haberine göre, yerel bir kaynak hükümetin Ukraynalı gemi işletmecileri tarafından ödenen yakıt vergilerini, sigorta maliyetlerini uluslararası sigorta şirketleriyle ortaklaşa üstlenmek için tartışılan planını incelemeye alındığını söyledi.

Habere göre kaynak, Ukrayna'nın sigorta planına ilişkin yakında bir duyuru yapacağına inanıyor.  

Gemi operatörlerinin tazminatların ödeneceği konusunda ikna edilmeleri gerek

Söz konusu planın şartlarına göre riskin çoğunluğunun Ukraynalı vergi mükellefleri tarafından alınması bekleniyor ve Ukrayna'da bazı kişiler bu öneriye karşı çıkıyor. Ancak Ukrayna'nın tahıl ihracatını sürdürmesi halinde, gemi operatörlerini, başta Ukrayna suları olmak üzere, Rus mayınları ve donanmasından kaynaklanan tehdit düzeyi göz önüne alındığında, tazminatlarının ödenebileceği konusunda ikna etmesi gerekecek.

Gemi operatörlerinin gemileri savaş bölgesine gönderme riskiyle karşı karşıya kalacağı konusunda şüpheli olduğunu kaydeden kaynak, "Daha fazla geminin ayrılacağını düşünüyorum ancak Ukrayna'ya daha fazla geminin geleceğinden şüpheliyim" dedi.

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi