İngiltere merkezli P&O Cruises'a ait binlerce turist taşıyan Britannia isimli kruvaziyer gemisi, Balearics Adası'na vuran fırtınanın etkisiyle petrol tankeri çatıştı. P&O Cruises tarafından yapılan açıklamada, olayın ardından gemideki yolculardan bazılarının ufak çaplı yaralandığını duyurdu. 

Çatışma sonucunda her iki gemide da büyük hasar meydana geldiği belirtildi. 

Kaza anı ve sonrasında yaşananları anlatan kruvaziyer gemi yolcularından Ricky Stubbs, kaza olduğunda kendisinin ve çocuklarının gemiden inmek üzere olduklarını söyleyerek şöyle devam etti: "Gün batımı barının yanındaki merdiven boşluğundaydık. Bardan büyük bir gürültü geldi ve kapı açıldı, insanlar koşarak içeri girdi. Saniyeler içinde daha fazla çarpışma oldu ve ardından insanlar rüzgar ve yağmurun saldırısından kaçmaya çalışırken kaos yaşandı. İnsanlar diğer konuklar ve personel tarafından içeri alınıyordu. Bazılarının düşme ya da etrafa saçılan enkaz nedeniyle yaralandığı açıkça görülebiliyordu ve insanlar perişan haldeydi. Birkaç dakika sonra kaptan hoparlörden gelerek tüm misafirlerden bir sonraki talimata kadar odalarına dönmelerini istedi.”

Olayın ardından açıklama yapan P&O Cruises yetkilisi, "27 Ağustos Pazar günü, P&O Cruises Britannia, Palma de Mallorca’da demirliyken hava koşullarıyla ilgili bir olaya karışmıştır. Az sayıda kişi hafif yaralanmış ve gemideki sağlık merkezi tarafından tedavi altına alınmıştır. Teknik ekiplerimizin bir değerlendirme yapabilmesi için Britannia bu gece Palma de Mallorca’da kalacak ve gemide eğlence ve etkinlikler düzenlenecektir" diye konuştu. 

2015 yılında hizmete giren 473 milyon sterlinlik gemi, P&O filosunun amiral gemisi konumunda.

Mallorca’da saatte 120 kilometre hızla esen rüzgarlar ve sağanak yağışlar meydana geldi.

ABD, Japonya ve Filipinler liderlerinden ortak 'Çin Denizi' açıklaması ABD, Japonya ve Filipinler liderlerinden ortak 'Çin Denizi' açıklaması

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi