Dünyanın en önemli kanalları arasında yer alan Panama Kanalı'nda milyonlarca dolar değerinde mal taşıyan 200'ü aşkın yük gemisi, kuraklık nedeniyle mahsur kaldı. Panama Kanalı'nın her iki ucunda da gemi trafiği gün geçtikçe artıyor. Dailymail'in haberine göre, yetkililer, 2 Eylül'e kadar günlük geçiş sayısını 32 ile sınırlandırdı.

Mahsur kalan gemiler, ülkenin tahmini 200 milyon dolar gelir kaybetmesine neden oldu. Kuraklık nedeniyle geçiş sınırı getirilen Atlantik'i Pasifik'e bağlayan kanalın iki tarafında da 20 günden fazla bekleyen gemiler bulunuyor.

Alternatif yol arayışı başladı

Kanun, düşük faizli ve uzun vadeli finansman şartını sağlamaktan uzak Kanun, düşük faizli ve uzun vadeli finansman şartını sağlamaktan uzak

Kanalın, yüzyılı aşkın süredir en kurak dönemini yaşadığı ve yağmur suyuna da ihtiyaç duyduğu kaydedildi. Atlantik'i Pasifik'e bağlayan 80 kilometreden uzun su yolunda, milyonlarca dolar değerinde mal taşındığı düşünülüyor. Bazı firmaların kanalda oluşan gecikmeler nedeniyle alternatif yol arayışında olduğu belirtiliyor.

Uzmanlara göre firmalar için nakliye masraflarını artıran kısıtlamalar, tüketim malları fiyatları üzerinde daha fazla baskıya neden olabilir.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi