AP Moller – Maersk'in bir parçası olan römorkör operatörü Svitzer, dünyanın ilk metanol hibrit yakıt hücreli römorkörünü tasarlama projesinin ikinci aşamasını başlattı.

Römorkörün operasyon gereksinimlerini karşılayan için teknik çalışmalarını yürüten Svitzer, gemi tasarımını, gemi inşası için kapsam değerlendirmelerini ve gemiyi inşa etmek için gerekli araç içi ekipman seçimini tamamlamak üzere deniz mimarlık şirketi Robert Allan Ltd. ile birlikte çalışacağı ikinci aşamaya giriyor.

Metanol yakıt hücreleri ve bataryalardan oluşan bir elektrikli tahrik sistemi kullanılacak olan römorkörde ikincil metanol yakıtlı jeneratörler ise gerektiğinde yedek güç sağlayacak.

Yeşil metanolle çalışan römorkörün, Svitzer'in küresel filosundaki aynı boyutlardaki fosil yakıt bazlı gemilerle karşılaştırıldığında yılda yaklaşık 1.300 ton CO2'nin atmosfere salınmasını önleyeceğini gösteriyor.

Dünyanın ilk metanol hibrit yakıt hücreli römorkörünün bir sonraki aşamasına girmekten heyecan duyduklarını belirten Svitzer Karbon Giderme Müdürü Gareth Prowse, şunları söyledi: “Bu proje, Svitzer'in küresel filomuzu karbondan arındırma taahhüdünde önemli bir kilometre taşıdır ve denizciliğin net sıfıra giden yolunda önemli, olumlu bir etki yaratacak yenilikler sunmak için yeni teknolojilerden ve alternatif yakıtlardan yararlanma yeteneğimizi göstermektedir." 

Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek Yaklaşan 'La Nina' ticaret düzenini etkileyecek

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi