Ukraynalı yetkililer çarşamba günü yaptığı açıklamada, bir Rus füzesinin Odesa bölgesindeki Karadeniz limanına giren Liberya bandıralı sivil bir gemiye zarar verdiğini, bir kişinin öldüğünü ve dört kişinin de yaralandığını söyledi. Geminin Çin'e demir cevheri taşıması gerekiyordu.

Kubrakov sosyal medya platformu olan X hesabından yaptığı açıklamada “Ukrayna_Koridoru: Büyük Odesa (bölge) limanlarına gemi trafiği devam ediyor" dedi.

Kubrakov, içinde 231 bin ton tarım ürünü bulunan 6 geminin Odesa bölgesindeki limanlardan ayrılarak Türkiye Boğazı'na doğru yola çıktığını söyledi.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Kubrakov, "Beş gemi yükleme için limanlara girmeyi bekliyor. Rusya'nın liman altyapısına yönelik sistematik saldırılarına rağmen Ukrayna koridoru boyunca trafik devam etti" dedi.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli bir şekilde nakledilmesini garanti eden BM aracılı anlaşmadan çekildikten sonra Rusya, Ukrayna liman altyapısına defalarca saldırıyor.

Ağustos ayında Ukrayna, Rus kuvvetlerinin 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Rusya'nın Kiev'in Karadeniz'deki deniz ürünleri ihracatına uyguladığı fiili ablukayı aşmak amacıyla Afrika ve Asya pazarlarına giden gemiler için bir insani koridor başlattı.

Baltimore Limanı ana kanalı yeniden açıldı Baltimore Limanı ana kanalı yeniden açıldı

Daha sonra üst düzey bir tarım yetkilisi, Ukrayna'nın güneybatı Karadeniz kıyısı boyunca Romanya karasularına ve oradan da Türkiye'ye uzanan rotanın tahıl nakliyesi için de kullanılacağını söyledi.

Kubrakov, koridorun ağustos ayında faaliyete geçmesinden bu yana 91 geminin 3,3 milyon mt tarım ve metal ürünü ihraç ettiğini söyledi.

UCAB tarımsal iş birliği bu ay, yeni koridor sayesinde Ukrayna'nın tahıl tarımı ihracatının ekim ayında %15 artarak 4,8 milyon mt'a yükseldiğini söyledi.

İlgili Haber: KMAX RULER, Yuzhny Limanı’nda vuruldu

Editör: Haber Merkezi