DenizTemiz Derneği/ TURMEPA, SANMAR Denizcilik ile güç birliği yaparak ülkemiz deniz turizminin en özel bölgelerinden olan Bodrum’da önemli bir hizmeti hayata geçirdi. Derneğin simgesi haline gelen atık alım filosuyla her yıl artan talebi sorunsuz şekilde karşılayan TURMEPA, SANMARdesteğiyle Bodrum’da yeni bir atık toplama teknesini faaliyete geçirdi.TURMEPA filosunun 9’uncu teknesi olan Tekirova I,Torba ve Türkbükü arasındaki koylarda yaz sezonu boyunca binlerce turistik yat ve tekneden atık su alımı yaparak cennet koylarımızın mavi kalmasına destek verecek.

Haziran ayında suya inen Tekirova I, Ekim sonuna kadar teknelerden atık alımı yapmaya devam edecek. Tekirova I teknesine haftanın6 günü 09.00-18.00 saatleri arasında 0850 460 67 67 numaralı Mavi Hat’tan ulaşmak mümkün.

TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Kaptanoğlu, SANMAR ile yapılan iş birliğininönemini vurgulayarak şunları söyledi: “SANMAR ’ın desteği ile Bodrum’daki atık alım tekne sayımızı 2’ye çıkartarak filomuza güç kattık. Bodrum gibi ülkemizin cennet maviliklerini barındıran bölgede önemli bir ihtiyacı giderecek teknenin Bodrum’a ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. İnanıyorum ki el ele vererek denizlerimizin maviliğini geleceğe taşıyacağız.” 

SANMAR Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gürün, “Bodrum gibi yoğun tekne trafiği olan ve rüzgar durumuna göre bir ucundan diğer ucuna transit süresinin uzun ve zorlu olabildiği coğrafyada artan talebi karşılayabilmek için ikinci atık alım teknesine sponsor olarak sosyal sorumluluk projelerimize bir yenisini ekliyoruz.”

Denizlerimiz koruma altında!

Abdülvahit Şimşek, sektördeki yolculuğunu TEDx'te anlattı Abdülvahit Şimşek, sektördeki yolculuğunu TEDx'te anlattı

TURMEPA’nın atık toplama tekneleriyle verdiği hizmet ekolojik açıdan önemli olan bölgelerin korunmasına katkı sağlıyor. TURMEPA’nın sürdürdüğü denizi kirlilikten koruma çalışmaları balık popülasyonun yeniden inşasını desteklerken, denizel yaşam alanlarını ve ekosistemi bütüncül bir sistemle koruyor. TURMEPA tekneleriyle, yat ve turistik teknelerden toplanan atık suyun deniz ortamına karışması engellenerek deniz canlarına sağlıklı bir yaşam alanı için katkı sağlanırken deniz habitatının bozulması önleniyor. Bilimsel araştırmalara göre ihtiyacımız olan oksijenin yüzde 50 ila 70'i denizlerimiz tarafından üretiliyor. Bu nedenle bu çalışma sadece denizdeki değil karadaki yaşamın devamı için de hayati önem taşıyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi