Avustralya'da 25 Mayıs 2023 tarihinde, bir kılavuz kaptan Panama bandıralı Boshi 58 adlı kargo gemisine aktarma yaparken kılavuz merdivenin kırılması sonucu ağır yaralanmıştı. Boshi 58'in kaptanı ve Fu Ye Shipping suçlarını kabul ederek 2023 denizcilik emrine ve 2012 Avustralya Seyrüsefer Kanununa uymadıkları gerekçesiyle sırasıyla 5.300 Avustralya Doları ve 32.000 Avustralya Doları para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme işlemleri sırasında savcılar kılavuz merdivenlerin düzenli olarak kontrol edilmediğini ve uygunsuz bir şekilde depolandığını, bunun da merdivenin durumunun güvensiz hale gelecek kadar kötüleşmesine yol açtığını tespit etti.

Bu dava, kılavuz kaptanın yaralanmasıyla sonuçlanan bir kılavuz merdiven arızasıyla ilgili olarak Commonwealth Kamu Davaları Direktörü (CDPP) ve Avustralya Deniz Güvenliği Otoritesi (AMSA) için ikinci başarılı kovuşturma oldu. Haziran 2023'te AAL Dampier Navigation Co Ltd, bir yıl önce Fremantle Limanı'ndan ayrılırken AAL Dampier'in karıştığı benzer bir kaza nedeniyle 30.500 AUD para cezasına çarptırılmıştı. O kazada kılavuz kaptan, hatalı bir merdivenden yaklaşık 7 metre aşağıdaki pilot teknesinin güvertesine düşerek yaralanmıştı.

Merdivenleri tırmanmak ya da inmek doğası gereği tehlikeli bir durum. Ancak AMSA Operasyonlardan Sorumlu İcra Direktörü Michael Drake bu kazaların önlenebilir olduğunu ve denizcilerin hayatını riske attığını söyledi.

Direktör Drake, "Kılavuz kaptanlar, kılavuz merdivenlerinin uygun şekilde bakımı, istiflenmesi ve donatılması konusunda gemi kaptanı ve mürettebatına güvenmektedir ve bir kılavuz merdiveninin ihmal edilmesi ölümcül sonuçlar doğurabilir" dedi.

Drake, pilot merdivenleriyle ilgili yaygın sorunlar arasında, birlikte kullanıldıklarında konaklama merdivenlerinin gerisinde kalmaları, zincirlerin güvenli olmayan şekilde kullanılması ve düzenli olarak denetlenmemeleri, bakımlarının yapılmaması ve uygun şekilde depolanmamalarının yer aldığını belirtti.

Drake, "Bir geminin sahibiyseniz, işletiyorsanız veya kaptanıysanız, kılavuz merdivenini kullanan herkesin güvenliği sizin sorumluluğunuzdadır" dedi.

Baltimore, Dali'nin sahibi ve yöneticisini mahkemeye verdi Baltimore, Dali'nin sahibi ve yöneticisini mahkemeye verdi

AMSA geçtiğimiz yıl güvenli kılavuz kaptan transfer düzenlemelerine ilişkin denizcilik duyurusunu güncellemişti.

Editör: Haber Merkezi