Tahıl anlaşması”nın sona erdiği 18 Temmuz’dan bu yana Ukrayna’da 105 liman altyapı tesisi Rus saldırıları sebebiyle zarar gördü.

Yeniden Yapılanma’dan Sorumlu Başbakan Yardımcısı, Toplumsal Kalkınma, Bölgeler ve Altyapı Bakanı Aleksander Kubrakov yayınladığı mesajda, “18 Temmuz’dan bu yana Rusya’nın Ukrayna limanlarına düzenlediği saldırılar sonucunda 105 liman altyapı tesisi hasar gördü ve kısmen yok edildi” dedi.

Özellikle 13 Eylül gecesi yapılan düşman drone saldırısında Odessa bölgesindeki Reni ve İzmail limanlarında idari binalar, tahılın bulunduğu depolar, petrol depolama tankları ve motorlu araçlar hasar gördü.

Kubrakov ayrıca Tuna kümesindeki limanlara yapılan saldırılar ve deniz limanlarının kapatılmasının Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerine tahıl kargo ihracatında ayda yaklaşık 3 milyon ton azalmaya yol açtığını kaydetti.

Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı Kızıldeniz'de saldırılar sırasında zarar gören denizaltı kabloları onarıldı

Başbakan Yardımcısı, “Saldırganın ihracat potansiyelini azaltma çabalarına rağmen limanlar çalışmaya devam ediyor” diye vurguladı.

Şu anda, Tuna kümesindeki limanlar Ukrayna’nın tarımsal ihracatı için tek su yolu olmaya devam ediyor ve güçlü hava savunma sistemleriyle korunmaları gerekiyor.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi