1.      Schlumberger

Fransa 1926 yılında kurulan Schlumberger, bugün dünya çapında 120’den fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 100 binden fazla çalışanıyla daha temiz teknolojiler geliştirmek için çalışan Schlumberger, bilgi işleme, petrol kuyularının test edilmesi, saha değerlendirmesi, sondaj ve kaldırma işlemleri gibi hizmetler sunuyor.

2. Halliburton

1919 yılında Erle P. Halliburton adlı Amerikalı bir iş adamı tarafından kurulan şirket, enerji sektörünün sürekli değişen gereksinimleri için ikinci büyük ürün ve hizmet sağlayıcısı. Dünya çapında 75’ten fazla ülkede 140’tan fazla farklı milleti temsil eden çeşitli bir iş gücüne sahip olan Halliburton’un merkezi Houston, Amerika Birleşik Devletleri’ndedir ancak Dubai’de başka bir ana ofisi bulunuyor. Uygun fiyatlı çözümler sunma vizyonuyla hareket eden Halliburton, düşük karbonlu geleceğe geçiş için müşterilerine rezervuar sahaların bulunması, verilerin yönetilmesi, sondaj işlerinin yürütülmesi, petrol kuyularının inşası ve varlığının yönetimi gibi hizmetler sunuyor.

3. Fluor Corporation

Fluor Corporation, dünyanın en büyük üçüncü açık deniz sondaj şirketi ve önemli bir kirlilik önleme ürünleri üreticisidir. 1912 yılında John Simon Fluor tarafından bir inşaat işletmesi olarak kurulmuş ve petrol ve gaz sektörü için petrol rafinerileri ve diğer açık deniz altyapısını inşa ederek hızla ilerlemiştir. Bugün, 50’den fazla ülkede yaklaşık 55.000 profesyonel Fluor için çalışıyor. Ancak, genel merkezi Irving, Texas, Amerika Birleşik Devletleri’ndedir.

4. Baker Hughes

ABD merkezli General Electric'in (GE) iştiraki Baker Hughes,  casing ve lining Sondajı, çimentolama, sondaj otomasyonu, sondaj kulesi ekipmanı sağlama, sarmal boru hizmetleri, matkap uçları, sondaj sıvıları, optimizasyon hizmetleri vb. dahil olmak üzere petrol ve doğal gaz sektörüyle ilgili bir dizi hizmet sunuyor.

5. Transocean

1973 yılında kurulan Transocean, Sonat Incorporated’ın birkaç küçük sondaj şirketiyle birleşmesinden sonra ortaya çıkan firmanın Merkezi Vernier, İsviçre’de bulunuyor ve yıllık yaklaşık 7 milyar dolar gelir elde ediyor. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri, İskoçya, Brezilya, Malezya, Endonezya, Norveç vb.’de bulunan ana ofisleri ile dünya genelinde 30’dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

6. Ensco Plc

Dünya genelinde açık deniz sondaj hizmetleri sağlayıcısı olan Ensco Plc, 39 petrol kulesi, 13 ultra derin su sondaj gemisi, semisubmersibles ve modern jack-up’lardan oluşan çeşitli bir filoya sahiptir. Londra, İngiltere merkezli şirket, bir milyar ABD dolarının üzerinde yıllık gelir elde ediyor ve 5400 profesyonelden oluşan bir ekip tarafından yönetiliyor. Şirket, ABD Meksika Körfezi, Brezilya, Orta Doğu, Asya, Afrika, Pasifik Kıyıları gibi stratejik havzalarda faaliyet göstermektedir.

7. Diamond Offshore Drilling

Diamond Offshore Drilling, petrol ve gaz sektöründe bağımsız şirketlere ve devlete ait kuruluşlara petrol kuyusu inşaatı ve varlık yönetimi hizmetleri sunan bir açık deniz sondaj yüklenicisidir. 1989 yılında kurulan şirketin merkezi Teksas, ABD’de olup, Güneydoğu Asya ülkeleri, Kuzey Amerika ve Norveç gibi İskandinav ülkelerinde şubeleri bulunmaktadır. 2017 yılında şirket yaklaşık 1,5 milyar dolar yıllık gelir elde etti.

8. Rowan Company

TPAO'dan AR-GE proje çağrısı TPAO'dan AR-GE proje çağrısı

Ağırlıklı olarak offshore petrol ve doğal gaz kuyusu kazma işiyle uğraşan Rowan Company, enerji sektöründe 90 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor. 1923 yılında İngiltere’de petrol ve gaz sektöründe deneyime sahip Charles Rowan ve Arch Rowan tarafından Rowan Drilling olarak kuruldu. Şirket Londra, İngiltere merkezli ve yıllık 1,4 milyar dolardan fazla gelir kazancına sahip.

9. Noble Corporation

Londra merkezli Noble Corporation, yerleşik ve gelişmekte olan pazarlarda derin su ve jack-up sondaj operasyonlarına odaklanan 12 floater ve 8 jack-up kulesinden oluşan yaklaşık 20 mobil açık deniz sondaj ünitesinden oluşan bir filo ile petrol ve gaz sektöründe açık deniz sondaj hizmetleri sunuyor.

10. Seadrill

Listenin son sırasında 2005 yılında John Fredriksen adlı Norveçli iş adamı tarafından kurulan Seadrill yer alıyor. Şirket, Hamilton, Bermuda’da kurulmuştur ancak genel merkezi Londra’dadır. Houston’da başka bir ana ofisi ve 20’den fazla ülkede 4000’den fazla profesyonel istihdam eden birkaç bölge ofisi vardır.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi