Ayvalık adalarında mültecilerden kalan 7 botun enkazı çıkarıldı Ayvalık adalarında mültecilerden kalan 7 botun enkazı çıkarıldı

Mersin Deniz Ticaret Odası yönetimi, bir basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Lokmanoğlu, sorular üzerine Mersin Limanı'nın genişlemesi projesi, Taşucu Tersanesi, Ana Konteyner Limanı konularında da değerlendirmelerde bulundu.    

Limanın genişlemesi konusunda bilgi eksikliği olduğunu ifade eden Lokmanoğlu, dünyada gemi boylarının büyüdüğünü, büyük gemilerin Mersin’e gelmesi için mevcut rıhtımın uzaması gerektiğini söyledi. Genişleme projesinin liman sahası içinde olduğuna dikkat çeken Lokmanoğlu, Atatürk Parkı’nın önünün doldurularak istif sahası yapılacağı bilgisinin de doğru olmadığını kaydetti.

"Kapasite yine yetmeyecek"

Liman genişleme projesinin Mersin’i 4-5 sene daha götüreceğini ancak sonrasında kapasitenin yine yetmeyeceğini söyleyen Lokmanoğlu, Ana Konteyner Limanı’nın mutlaka Mersin’e yapılması gerektiğini belirterek, lobi çalışması yürüttüklerini açıkladı.


Cihat Lokmanoğlu

"Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hiç tersanesi yok"

Taşucu’nda yapılması planlanan tersane için 15-20 senedir çaba gösterdiklerini belirten Lokmanoğlu, mahkemeler ve ÇED iptalleri ile bunun mümkün olmadığını söyledi.  Lokmanoğlu, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hiç tersanesi olmadığını, bunun da ülkenin güvenliği açısından da olumsuz durum yaratabileceğini kaydetti.

Taşucu Tersanesi açıklaması

Tersanede söküm yapılacağı bilgisinin doğru olmadığını ifade eden Başkan Lokmanoğlu gemi söküm işinin Türkiye’de sadece Aliağa’da yapıldığını belirterek “Taşucu’nda planlanan tersane alanı hem filomuz hem de ticari gemiler açısından çok ideal bir yerde. Hayata geçirilebilseydi bu gemilerin bakım onarım hizmetleri burada verilebilirdi” dedi.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi