Navlun analisti Xeneta'nın küresel denizcilik endeksi XSI, nisan ayında neredeyse sabit kalarak mart ayına kıyasla %1,7 artışla 154,3'e yükseldi. Bununla birlikte, bazı ticaretlerde önemli gelişmeler yaşandı ve Kızıldeniz'deki çatışmaya ilişkin belirsizlik ve rekor kutu gemisi kapasitesinin teslimatı zemininde müzakereler yürütülüyor.

ABD ithalatı için XSI alt endeksleri nisan ayında %9,4 düşerek mart ayına kıyasla hafif bir artış gösterdi ancak yine de Nisan 2023'ten bu yana %50'den fazla geriledi. Bu arada, Avrupa XSI alt endeksi ise Nisan ayında keskin bir yükseliş gösterse de, 12 ay öncesine kıyasla %34'ten fazla düşüş gösterdi.

Firmanın kıdemli analisti Emily Stausbøll, Avrupa endeksindeki önemli artışın Orta Doğu'daki çatışmaların bir sonucu olduğunu belirtti. Stausbøll, Uzak Doğu'dan Akdeniz'e spot piyasa fiyatlarının geçen yıl %60'tan fazla arttığını ve bunun normalde taşıyıcılara daha yüksek uzun vadeli fiyatlar talep etmeleri için yeterli güveni vereceğini söyledi.

Stausbøll, "Taşıyıcıların daha yüksek uzun vadeli fiyatlar talep etmemelerinin nedeni, belirsiz bir piyasada kapasite fazlalığından korkmaları. Evet, nakliyeciler daha yüksek uzun vadeli ücretler istiyor ama aynı zamanda uzun vadeli hacimleri de güvence altına almaları gerekiyor. Böylesine öngörülemez bir piyasada risk ve getiriyi dengeleyerek yürümeye çalıştıkları ince çizgi budur" dedi.

2023'ün 2. çeyreğinden bu yana yeni konteyner gemilerinin rekor düzeyde teslim edildiğini kaydetti. Ancak Kızıldeniz çatışması taşıyıcıları kapasite fazlalığından korudu çünkü birçok gemi Cape etrafında yeniden yönlendirildi. Ancak, gemilerin önümüzdeki 12 ay içinde Kızıldeniz üzerinden seferlerine devam etmesi halinde, taşıyıcılar kapasite fazlasına ciddi şekilde maruz kalacak ve spot fiyatlar muhtemelen düşecek.

MSC ve Maersk'in ortak hizmetleri Kızıldeniz krizi ile birlikte arttı MSC ve Maersk'in ortak hizmetleri Kızıldeniz krizi ile birlikte arttı

Stausbøll, "Taşıyıcılar ve nakliyeciler, önümüzdeki 12 ayın nasıl geçeceğini bilmek için kristal bir küreye sahip olmayı diliyor olmalılar. Ama yok ve bu belirsizlik her bir müzakerenin ne kadar benzersiz olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi