Analist Sea-Intelligence, Şubat 2024'te konteyner hatları için küresel program güvenilirliğinin ocak ayına kıyasla 1,7 puan artarak %53,3'e yükseldiğini bildirdi.

Spot fiyatlar yükseliyor, kapasite daralıyor Spot fiyatlar yükseliyor, kapasite daralıyor

Sea-Intelligence CEO'su Alan Murphy, "Kızıldeniz krizinin ardından yaşanan çalkantılı birkaç haftanın ardından, Afrika'daki rotaların normale dönmesiyle birlikte bir tür istikrar sağlandı" yorumunda bulundu.

Bununla birlikte, program güvenilirliği bir önceki aya göre iyileşirken, Kızıldeniz'deki durum, güvenilirliğin 2023'ün aynı ayına göre yüzde 6,9 puan daha düşük olduğu anlamına geliyordu.

Şubat 2024'te ilk 13 hat arasında en güvenilir taşıyıcı %54,9'luk program güvenilirliği ile Hapag-Lloyd oldu. Sea-Intelligence, 7 taşıyıcının daha %50'nin üzerinde olduğunu ve geri kalan hatların hepsinin %40-%50 aralığında olduğunu söyledi.

En üst sıradaki taşıyıcılar arasında en düşük puanı %45,3 ile Pacific International Lines (PIL) aldı.

Ortalama %53,3'lük küresel tarife güvenilirliği, geçen yılın eylül ayındaki %64,4'lük ve Mayıs 2023'teki %66,8'lik zirve değerin hala oldukça altında.

Büyük hatlar artık öngörülebilir bir süre için Ümit Burnu üzerinden yeniden yönlendiriliyor ve ayarlanmış tarifeler çoğu durumda norm haline geliyor ve durumun çözüleceğine dair çok az işaret var.

Vespucci Maritime CEO'su Lars Jensen, Baltık Borsası için hazırladığı bir raporda program güvenilirliği konusunda şunları söyledi "Gemiler, planlanan transit sürelerinin daha uzun olduğu yeni Afrika seferlerine alıştıkça önümüzdeki aylarda daha fazla iyileşme olması beklenmektedir, ancak bu yeni programlara uygun olarak daha zamanında hizmet verilmesine olanak sağlamalıdır."

Editör: Haber Merkezi