Türk bayraklı gemiye baskın, deniz ticaretine karşı tehdittir
Haber
28 Kasım 2020 - Cumartesi 13:41
 
Türk bayraklı gemiye baskın, deniz ticaretine karşı tehdittir
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismail oğlu, Libya'ya yardım malzemesi ve gıda taşıyan Roseline-A gemisinin Alman Fırkateyni tarafından durdurularak aranmasını kınayarak hukuka aykırı olduğunu söyledi.
Güncel Haberi
Türk bayraklı gemiye baskın, deniz ticaretine karşı tehdittir

Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi (UDEM)’i ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, geçtiğimiz günlerde Libya'ya yardım malzemesi ve gıda taşıyan Roseline-A isimli Türk bayraklı geminin durdurularak aranmasına ilişkin değerlendirmede bulundu. Yapılan müdahalenin Türkiye'nin iznini almaya çalışarak değil, hukuka aykırı olduğunu belirterek, "Deniz ticaretinin sürdürülebilirliğine karşı ciddi bir tehdit olan bu adım karşısında ülkemizin ilgili tüm kurumları eşgüdüm içerisinde gerekli tepkileri vermektedir” dedi.

 

 

'Avrupa Birliği İrini Operasyon Merkezi’nin talimatı hukuka aykırıdır'

 

Avrupa Birliği İrini Operasyon Merkezi’nin talimatı ile bir savaş gemisi tarafından 22 Kasım Pazar günü uluslararası sularda seyir halinde olan Türk Bayraklı bir ticaret gemisine yapılan müdahaleyi anımsatan Bakan Karaismailoğlu, “Bu müdahale iyi niyetli devletimizin iznini almaya çalışarak değil bayrak devleti olarak Türkiye'nin rızası olmaksızın uluslararası hukuka aykırı olarak yapılmıştır. Şu ana kadar şüpheli ortaya koyan Somut bir delil sunulamadığı gibi Avrupa Birliği tarafından yapılan açıklamalarda geminin rotasının şüphe sebebi olduğu ifade edilmiştir. Bu kabul edilemez bir gerekçedir. Uluslararası hukukta bir gemiye müdahalede bulunabilmeniz için şartlar bellidir” açıklamasında bulundu.

 

 

'Ülkemizin ilgili tüm kurumları eşgüdüm içerisinde gerekli tepkileri vermektedir'

 

Bakan Karaismailoğlu, “Ticaret gemilerinin seyrü sefer serbestliğinin hiçe sayıldığı bu müdahale yalnızca deniz ticaretini sekteye uğratacak bir hareket olmamıştır. Gemi adamlarımıza suçlu gibi davranarak bir odaya toplamışlar ve uluslararası hukuka uygun olmayan tarza fiziki müdahaleye maruz kalmışlardır. Deniz ticaretinin sürdürülebilirliğine karşı ciddi bir tehdit olan bu adım karşısında ülkemizin ilgili tüm kurumları eşgüdüm içerisinde gerekli tepkileri vermektedir” dedi.

 

'Dış ticaretimizde denizyolunun miktarı 57 milyar dolardan, 222.1 milyar dolara yükseldi'

 

Bakan Karaismailoğlu, 2003-2019 yılları arasında denizyollarındaki büyüme rakamlarını da açıkladı. Karaismailoğlu, “Tersane sayımız, 37’den 83’e yükseldi. Dış ticaretimizdeki denizyolunun miktarı 57 milyar dolardan, 222.1 milyar dolara, denizyolu ile gerçekleşen dış ticaret taşımaları, 149 milyon tondan 353 milyon tona yükseldi.  Kabotaj hatlarında taşınan yolcu sayısı, 99.8 milyondan 150.3 milyona, Kabotaj hatlarında taşınan araç sayısı, 6.2 milyondan 13.4 milyona çıktı” diye konuştu.

 

 

'UDEM 2020 yılı içinde 10 milyon liralık ekipman ve malzeme ile donatıldı'

 

UDEM’in ülkenin deniz kirliliğine karşı müdahalede koordinasyon merkezi ve beyni konumunda olduğuna vurgu yapan Bakan Karaismailoğlu, “UDEM, 2020 yılı içinde 10 milyon liralık petrol ve diğer zararlı maddelerden kaynaklı kirliliğe müdahaleye yönelik ekipman ve malzeme ile donatılarak, denizlerdeki olası kirlilik karşısında mücadele kapasitesi artırıldı” dedi.

 

Bakan Karaismailoğlu, UDEM ziyaretinin ardından; Ulusal Depolama Merkezi, Eğitim ve Test Havuzu’nu ziyaret etti. Karaismailoğlu, saat 14.00'da Hayrabolu-Tekirdağ Yolu’nun 1. Etap açılış törenine katılacak ve gün içerisinde ziyaretleri devam edecek.

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Türk, bayraklı, gemiye, baskın,, deniz, ticaretine, karşı, tehdittir,
Yorumlar
Haber Yazılımı