Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 10:01
 
Rusya, bu yıl Avrupa'ya gaz ihracatında rekor kıracak
Yeni geliştirdiği teknolojiler sayesinde 10 yıl içinde dünyanın en büyük LNG ihracatçısı olmayı hedefleyen Rusya, 2018 yılında Avrupa'ya gaz ihracatında rekor kırmayı planlanıyor.
Dünyadan Haberi
Rusya, bu yıl Avrupa'ya gaz ihracatında rekor kıracak

ABD'nin Avrupa'ya Rus gazı ithalatını azaltma baskısına rağmen Rusya, doğalgaz ihracatında yeni rekorlar kırıyor. Rusya, yeni geliştirdiği teknoloji sayesinde 10 yıl içinde dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ihracatçısı olmayı hedefliyor.

REKOR KIRILACAK

Rusya Enerji Haftası dolayısıyla düzenlenen bir forumda konuşan Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, "Rus gazı ihracatı her yıl yüzde 6-7 artıyor. Bu yıl Avrupa'ya gaz tedarikinde rekor kırılacağını söyleyebilirim. Gaz ihracatında azami seviyeye, zirveye çıkıyoruz. Zira tüketiciler Rus gazına ihtiyaç duyuyor" dedi.

"Uzun yıllardır Rus gaz tedarikinde düşüş olacağını duyuyoruz. Ancak buna rağmen Avrupa, Rus gazı ithalatını artırmaya devam ediyor" diye devam eden Novak, Avrupa'daki yeraltı depolarında gaz rezervinin rekor seviyede düşük olduğunun altını çizdi.

Novak, Avrupa'da gaz üretiminin azalması ve tüketimin artması sonucunda gaza olan talebin artmasını beklediklerini de kaydederek 10 yıl içinde ihracatı 100 milyar metreküp artırmayı planlandıklarını vurguladı.

RUS GAZI, ABD'YE İHRAÇ EDİLİYOR

Novak, ABD'nin Rus gazı konusunda isteksiz olmasına rağmen bir dizi tankerin Yamal Yarımadası'ndan ABD'ye LNG taşıdığını sözlerine ekledi.

Yamal LNG projesinin yüzde 50.1'i Rus Novatek'e, yüzde 20'si Fransız Total ve Çinli CNPC'ye, yüzde 9.92'si de Çin'in İpek Yolu Fonu'na ait.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mart 2017'de yaptığı açıklamada Rusya'nın dünyanın en büyük LNG imalatçısı olacağını söylemişti. Yüzde 35'lik payla Avrupa'nın en büyük gaz tedarikçisi durumundaki Gazprom, Avrupa'da üretimin azalması ve Rusya'da gaz üretimi maliyetinin düşük olması nedeniyle bu oranı yüzde 40'a çıkarmayı amaçlıyor.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Rusya,, bu, yıl, Avrupa'ya, gaz, ihracatında, rekor, kıracak,
Yorumlar
Haber Yazılımı