Haber Detayı
27 Temmuz 2020 - Pazartesi 12:06
 
Kaptan Bora Ekşi'yi öldürmek için günlerce plan yapmış
Hint Okyanusu'nda seyir halindeyken İnce Karadeniz adlı yük gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi kamarasında bıçaklayarak öldüren Ergin A.'nın 10 Kasım günü saygı duruşunda bulunmak isteyen mürettebata taşkınlık yapıp sabote ettiği için kaptan Ekşi tarafından uyarıldığı, bu nedenle kin güttüğü ve kaptanını öldürmek için günlerce plan yaptığı ortaya çıktı.
Güncel Haberi
Kaptan Bora Ekşi'yi öldürmek için günlerce plan yapmış

Geçtiğimiz yıl, Endonezya'nın Semerang limanından yükünü aldıktan sonra okyanusa açılan "İnce Karadeniz" gemisinde makine yağcısı olarak çalışan 34 yaşındaki Ergin A., gemisinin kaptanı Bora Ekşi'yi öldürmüş, geminin Sri Lanka'ya ulaşmasının ardından yetkililer tarafından gözaltına alınmış ve e Sri Lanka'nın Colombo şehrinden özel bir ekiple Türkiye'ye getirilerek, tutuklanıp cezaevine gönderilmişti.

 

Sabah Gazetesi'nden Dilek Yaman'ın haberine göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada cinayetin detayları ortaya çıktı. İddiaya göre, Ergin A., 10 Kasım'da Atatürk'ü anmak için mürettebatın saygı duruşunda bulunduğu bir anda taşkınlık yaparak geminin anons siteminden saygı duruşunu sabote ettiği ,bu nedenle gemi kaptanı tarafından uyarılan Ergin A.'nın, kendisini uyaran 1. Kaptan Ekşi'ye kin gütmeye başladığı ortaya çıktı. Gemi mürettebatının da dikkatini çekecek şekilde sağlıksız hareketler sergileyen katilin, 'Bu gemide acil bir olay olsa kimse buraya gelemez dimi?' şeklinde sözler sarf ettiği, geminin kıyıdan ne kadar uzak olduğunu öğrenmeye çalıştığı ve 'Buradan telefonla iletişim kurulabilir mi?' şeklinde sorular sorduğu tespit edildi.

 

Kaptan, 'Beni öldürme diye yalvarmış'

 

Geminin Hint Okyanusu'nun ortalarında ve ulaşımın en kısıtlı olduğu bir anda Bally isimli uyuşturucu madde içip 20 Aralık günü kaptanı öldürmeye karar verdiği belirlenen Ergin A.'nın, yaptığı plan doğrultusunda rahatsızlandığı belirtip, geminin kaptanı Bora Ekşi'den ilaç almaya gittiğini söyleyerek kamarasından ayrıldığı belirlendi. Mutfaktan 33 cm'lik bıçağı yanına alarak Ekşi'nin kamarasına giden gencin, kendisini içeri alan Ekşi'nin üzerine kapıyı kilitleyip, kaptanın 'Beni öldürme lütfen' diye yalvarmasına aldırış etmeden bıçağı genç kaptanın kafasına, boynuna ve ensesine defalarca kez sapladığı belirtildi.

 

 

'Allah hepinizi öldürmemi istiyor' diyerek bıçak savurmuş 

 

Karşı kamarada üçüncü kaptan Kezban T.'nin, Ekşi'nin çığlığı üzerine kamaraya gitmeye çalıştığı, gemiye anons vererek acil durumu belirttiği ve olay yerine mürettebatın gelmesiyle Ergin'in kamaradan çıktığı kaydedildi. Mürettebatın sakinleştirmeye çalıştığı Ergin'in, elindeki bıçakla ikinci kaptana saldırdığı, kaptan Kezban'ın kendisini odaya kilitlediği ve ortada bulunan mürettebatın kaçamadığı için Ergin'in bıçak darbelerine maruz kaldığı tespit edildi. Bu sırada, 'Allah hepinizi öldürmemi istiyor' diyerek bıçağı savurmaya çalışan Ergin'i, gemi personelinin yangın söndürme tüpünü yüzüne sıkarak etkisiz hale getirdikleri belirlendi.

 

Kaptan, 'Bu adamdan korkuyorum, kamaramı kilitleyeceğim' 

 

Soruşturmada, Bora Ekşi'nin geminin bağlı olduğu şirketin personel müdürüne Ergin A.'nın durumu anlattığı, hareketlerinden korktuğunu mesajla ilettiği ve genç adamın fotoğrafını atarak, 'Cidden tırstım, şimdi hayatımda ilk defa kamarama kendimi kilitleyeceğim' diyerek tedirginliğini anlattığı ortaya çıktı.

 

Akli dengesi yerinde

 

Savcı tarafından yürütülen soruşturmada Adli tıp Kurumu'na sevk edilen 34 yaşındaki Ergin A.'nın, akli dengesinin yerinde olduğu ve cezayı ehliyetinin tam olduğuna dair rapor verildi. Rapor sonrası savcılık Ergin A. hakkında 'Kasten adam öldürme', 'Kasten adam öldürmeye teşebbüs' ve 'Silahla tehdit' suçlarından iddianame düzenlendi.

 

 

Ağırlaştırılmış müebbet ve 135 yıl

 

İddianamede Ergin A.'nın, 10 Kasım 2019 tarihindeki saygı duruşu esnasında disiplinsiz davranması nedeniyle kendisini uyaran gemi kaptanına öldürmeye karar verdiği, bu kararını gerçekleştirmek üzere plan yaptığı, geminin Hint Okyanusu'nda bulunduğu anda acil müdahale edilmesi gereken bir durumda yardım gelemeyeceğini, telefonların iletişim kurunmayacağını gemi mürettebatından sorup araştırdığı, anlatıldı. Gencin, ilaç alma bahanesiyle kamerasına girip, odayı kilitledikten sonra kaptan Ekşi'yi defalarca kez ekmek bıçağıyla bıçaklayıp öldürdüğü anlatılan iddianamede, kendisine müdahale eden gemi mürettebatına da saldırdığı, gemideki herkesi öldürmek istediğini bağırarak etrafa bıçak sallamaya devam ettiği ve etkisiz hale getirildikten sonra bazı personellere, 'Önüme çıksaydın seni de öldürecektim' dediği anlatıldı. 8 Gemi mürettebatına karşı bıçakla saldırıp öldürmeye teşebbüs eden üç gemi personeline ekmek bıçağıyla kovalayıp öldürmeye çalışan ve kaptan Bora Ekşi'yi kasten öldüren Ergin A. hakkında ağırlaştırılmış muhabbet hapis istemiyle birlikte 135 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava, Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

 

3. Kaptan o anları anlattı

 

"Gemide üçüncü kaptan olarak görev yapan kezban T. ise ifadesinde şunları söyledi: Bora ekşi ergin A.ya izin vermişti. Olay akşamı onu nöbet bölgemde gördüm. Neden burdasın diye sorduğumda ise, 'Kamaram da masanın üstünde bulunan şampuan ve de eşyaları Kabe'deki putlar olarak görüyorum, onları yıktım ve attım. Daha sonra yerdeki kabloyu yılan sanıp dolabın içerisine kaldırdım dedi. Ben, Ergin'in söyledikleri karşısında onu sakinleştirep odaya dönmesini söyledim ve ardından durumu Bora'ya bildirdim. Bora Ekşi bu olaydan iki gün önce Tele sağlık hizmetlerini arayıp Ergin'in durumunu söylemiş ve doktorun Avil isimli bir ilaç vermemizi söylemişti. Kaptan Ekşi ilacı verdi. Gece 4:30 sularında bana ne verdiniz başım ağrıyor diye sordu Bora Ergin'i sakinleştirip kamarasına geçti. Ben Bora'nın karşı kamarasındaydım. Bora'nın sadece Ergin yapma ne olur beni öldürme diye bağırdığını duydum. Hemen ardından Bora'nın kapısına gittim kapıyı açmaya çalıştım ancak kapı içerden kilitlenmiş. Kapıyı açamayınca o geminin ikinci kaptanı olan İsmail beyi aradım. Durumu anlattım ve anons verdik. Ardından gemi mürettebatı geldi. Bora'nın kamarasından çıkan Ergin'in üstü başı kan içerisindeydi. Bora'yı öldürdüm dedi ve ardından bıçağı ikinci kaptan İsmail'e sallalaya başladı. Ardından kaçıp kendimi kamerayı kitledim kısa bir süre sonra come mağaranın kapısını araladım Ergin Aktaş bana doğru elinde bıçakla geldi ben de hayalarına vurarak kendimi kurtardım ve koşmaya başladım ardından gemi mürettebatı Ergin Aktaş'a müdahalede bulundu ve etkisiz hale getirdik."

 

Eşi anlattı

 

"Eşim son iki senedir inci Karadeniz gemisin de birinci kaptan olarak çalışmaktaydı. 2019 Eylül ayında gemi yola çıktı. Eşimle her gün telefonda konuşuyorduk eşim telefon görüşmelerimizde gemide yağcı olarak çalışan bir personelin psikolojik sıkıntılarının baş gösterdiğini bir takım garip hareketler sergilediğini kendisini veya diğer gemi mürettebatının zarar vereceğinden endişe ettiğini ama kendisinin onu sakinleştirdiğini bu şekilde rotasına devam ettikleridan bahsediyordu. Aslında eşim kendisini gemiden indirmek istediğini ancak şahsın maddi sıkıntılar çektiği için acıdığını bu sebeple durumu idare etmeye çalıştığını anlattı. Eşimin öldürüldüğünü 20 Aralık günü öğrendim. Olayda eşimin bana anlattığı psikolojik sıkıntılar çeken şahsın kendisini öldürdüğünü öğrendim. Eşim çok iyi bir insandı kimseye zarar veremezdi. Sadece maddi zarar görmesin diye şahsa yardım etmeye çalışıyordum eşimi öldüren şahıstan şikayetçiyim."

 

Kaynak: Sabah Gazetesi 

 

7DENİZ 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Kaptan, Bora, Ekşi'yi, öldürmek, için, günlerce, plan, yapmış, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı