İstanbul’da kaçak sigara ele geçirildi
Haber
15 Ekim 2020 - Perşembe 16:13
 
İstanbul’da kaçak sigara ele geçirildi
İstanbul Haydarpaşa Limanı'nda bir gemide, 100 ton 464 kilo ağırlığında 3 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. Yakalanan rekor miktardaki sigaranın gümrüklenmiş değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu tespit edildi.
Güncel Haberi
İstanbul’da kaçak sigara ele geçirildi

Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri, Libya'dan aldığı yükü Ukrayna'ya götüren geminin dönüşte yüklü miktarda kaçak sigarayı İstanbul'a bırakacağı istihbaratını aldı. Libya'dan hareketinden itibaren 1 ay boyunca dakika dakika takip edilen gemi, önceki gün boğazları geçtikten sonra bir süre Ukrayna açıklarında seyrine devam etti. Daha sonra geri dönen gemi, Küçükçekmece'ye doğru dümen kırdı. Yeniden Türk karasularına giren geminin, "sigara yükünü Karadeniz açıklarında başka bir gemiye boşaltama" ihtimali üzerine Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait hücum botlar harekete geçti. Boğazda durdurulan gemi kontrollü bir şekilde Haydarpaşa Limanı'na yanaştırıldı.

Gemide herhangi bir yük bulunmadığını beyan eden gemi yetkilileri Ukrayna'da bir limanda yükü tahliye etmiş gibi tanzim edilmiş evrakları polise verdi. Ancak gemide yapılan aramada 100 ton 464 kilo ağırlığında 3 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. Yakalanan rekor miktardaki sigaranın gümrüklenmiş değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu tespit edildi.

Ekipler 1 armatör, 2 kaptan, 2 acenta yetkilisi ve 1 broker olmak üzere 6 kişiyi gözaltına aldı.

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Cengiz Tepebaş
Etiketler: İstanbul’da, kaçak, sigara, ele, geçirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı