Haber Detayı
13 Mayıs 2019 - Pazartesi 11:15
 
İkisi Suudi Arabistan’a ait dört ticari gemiye sabotaj
Suudi Arabistan, Basra Körfezi’ndeki iki petrol tankerinin sabotaja maruz kaldığını ve tankerlerde maddi hasar meydana geldiğini duyurdu.
Dünyadan Haberi
İkisi Suudi Arabistan’a ait dört ticari gemiye sabotaj

Suudi Arabistan, Basra Körfezi’ndeki iki petrol tankerinin sabotaja maruz kaldığını ve tankerlerde maddi hasar meydana geldiğini duyurdu.

 

Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Fuceyra Limanı’nın doğusunda dört ticari gemiye sabotaj düzenledi bildirilmişti. Suudlar bu dört gemiden ikisinin kendilerine ait olduğunu duyurdu. Sabotajın kimler tarafından düzenlenmiş olacağına dair açıklama ise yapılmadı.

 

Medyascope’un haberine göre, Iran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musavi, sabotaj için “endişe verici ve korkunç” nitelemesi yaptı ve olayın soruşturulmasını istedi. Musavi, “yabancı ajanların istikrarsızlaştırma faaliyetleri”ne karşı tetikte olunması gerektiğini de söyledi.

 

Lübnan’daki İran’a yakın medya kuruluşları ile İran merkezli bazı yayın organları ise Fuceyra limanındaki petrol tankerlerinde bir dizi patlama gerçekleştiğini duyurmuş, ancak bu haberler BAE yetkilileri tarafından yalanlanmıştı.

 

 

ABD’nin İran’a gözdağı vermek üzere yeni savaş gemileri ve Patriot füze savunma bataryaları ile Ortadoğu’ya takviye yapacağını duyurması ardından, bölgede gerginlik tırmanmış durumda. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, geçen hafta, USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Saldırı Grubu ile bir bombardıman görev gücünü bölgeye yollama kararı almalarının gerekçesini, “ABD çıkarlarına ve müttefiklerimize karşı saldırılara amansız bir güçle yanıt verileceğine dair İran rejimine, net ve kesin bir mesaj vermek” olarak açıklamıştı. Washington İran’ın bölgedeki ABD ve müttefiklerine ait varlıklara saldırı planları yaptığına dair birtakım duyumlar aldığını da ileri sürüyor.

 

Amerikan medyası İran’ın saldırı planlarına dair istihbaratın İsrail’den alındığını, İsrail’in Irak, Suriye, Suudi Arabistan ve BAE’deki Amerikan hedeflerinin tehdit altında olduğunu iddia ettiğini yazmıştı.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: İkisi, Suudi, Arabistan’a, ait, dört, ticari, gemiye, sabotaj, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı