Haber Detayı
11 Temmuz 2019 - Perşembe 11:13
 
Gemi boyama robotları test aşamasında
Almanya merkezli Hapag-Llyod isimli nakliye şirketi, gemilerinde gemi boyama robotlarını test etmeye başladı.
Dünyadan Haberi
Gemi boyama robotları test aşamasında

Almanya merkezli konteyner nakliye şirketi Hapag-Llyod, geleneksel boyama tekniklerinin dışına çıkarak, gemi boyama robotlarını test ediyor.

 

Türkdeniz'in haberine göre, dev şirket, Hamburg, Marsilya ve Singapur'daki tersanelerde gemi boyama Hull Treatment Carrier adı verilen robotlarının testlerini tamamladı.


Avusturyalı Palfinger şirketinin ürettiği sistem, gemi iskelesinin kenarı boyunca kuru iskeledeyken hareket eden birkaç üniteden oluşuyor.


Eski boya katmanlarını gövdeden yüksek su basıncıyla çıkartan robotlar yeni boyayı gemiye eşit şekilde uygulayabiliyor.


Robotlar, geminin yüzde 77'lik alanını boyayabiliyor. Tersanedeki boya personelleri sadece sintine omurgalarının altında, pervane açıklıklarında ve düz taban üzerinde çalışıyor. Hull Treatment Carrierların her biri saatte 600 ila 800 metrekare boya uygulayabiliyor. Bu da bir kat boyanın yalnızca birkaç saat içinde biteceği anlamına geliyor. Hull Treatment Carrier ile yapılan boyanın çevreye daha az zarar verdiği, daha pürüzsüz yüzey sağladığı ve yakıt tüketiminde düşmeye katkı sağladığı dile getirildi. Robotlar ile yapılan boyalar 60 ay boyunca kirlenmeye karşı daha fazla direnç gösteriyor.

 

7DENİZ


 

 

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: Gemi, boyama, robotları, test, aşamasında,
Yorumlar
Haber Yazılımı