Haber Detayı
13 Kasım 2019 - Çarşamba 11:12
 
DFDS’de kadın denizcilere pozitif ayrımcılık
TÜRDEF yönetim kurulu üyeleri, geçtiğimiz günlerde bünyesinde kadın istihdam sayısının arttırma kararı alan DFDS Firmasını ziyaret etti.
Sektörden Haberi
DFDS’de kadın denizcilere pozitif ayrımcılık

Türkiye Denizcilik Federasyonu (TÜRDEF) yönetim kurulu üyeleri, geçtiğimiz günlerde bünyesinde kadın istihdamını arttırma kararı alan DFDS Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. Ziyarette, DFDS Başkan Yardımcısı Mr. Lars Hoffmann ve Deniz İnsan Hakları Enspektörü Kap. Uğur Demir ile toplantı gerçekleştirilerek firmanın filo gemilerinde kadın zabitan istihdamı ve cinsiyet politikaları ile ilgili bilgi alındı.

 

DFDS yöneticileri kadınların sektörde ne kadar zorlandıklarının farkında olduklarını aktararak, üst yönetici pozisyonunda daha fazla kadın istihdamının gerektiğine işaret etti. Ayrıca, daha fazla kadın zabitanları firmaya çekmek, yönetici kadınları teşvik etmek ve en az yönetim potansiyeline sahip kadınları tespit etmek için somut girişimler başlatıldığı dile getirildi.

 

Bu girişimler şöyle sıralandı:

 

-DFDS  cinsiyet çeşitliliğinin mevcut durumu, kadınların kariyer gelişimi ve gelişim teklifleri için mevcut engeller üzerine Yüksek Lisans Tezi yapmak için tanınmış bir üniversiteden bir öğrenci / öğrenci grubuyla güçlerini birleştirmek Yetenek belirleme ve kariyer gelişimi için sistemler kurmak

 

-Kadın çalışanlarının işe alım sürecinin, kadın çalışanlar için destekler olup olmadığının değerlendirilmesini araştırmak

 

-Yetenek belirleme ve kariyer gelişimi için sistemler kurmak

 

-Harici işe alımlarında asgari sayıda kadın adayı şart koşmak

 

-Kadın çalışanları ve kadın yöneticileri işe alımı esnasında çalışanları elde tutmak isteğimizi yeterince destekleyip desteklemediğini değerlendirmek

 

-Ağ, mentörlük veya diğer somut girişimler yoluyla bireylerin kariyer gelişimi için düzenlemeler oluşturmak

 

Yönetim kademesinin yüzde 33’ü kadın

 

DFDS’nin hedefi, kişinin cinsiyet, din ve etnik kökenine bakmaksızın doğru pozisyon için doğru aday olmasını sağlamaya çalıştırmak. DFDS Yönetim Kurulunda, Danimarkalı Kurumsal Yönetim Komitesinin tavsiye ettiği asgari oran doğrultusunda, çalışanların seçtiği üyeler hariç, yüzde 33 kadın temsiline sahip bir firma.

 

DFDS, yeni onaylanan AB Direktifi’nin 2020 şartının çok ötesinde iken 24 ay içerisinde bünyesindeki çeşitli yönetim seviyeleri için hedefler geliştirmeyi planlıyor. Firma belirlenen hedefler ve faaliyetler konusundaki ilerlemeleriyle ilgili yıllık olarak rapor hazırlayacak.

 

7DENİZ

Kaynak: (7DENİZ) - 7DENİZ Editör: Haber Merkezi
Etiketler: DFDS’de, kadın, denizcilere, pozitif, ayrımcılık,
Yorumlar
Haber Yazılımı