Gemi Brokerleri Derneği (GBD), kuruluşunun 14. yılı dolayısıyla bir gece düzenledi.  

Caddebostan’da bir mekânda düzenlenen geceye GBD üyeleri katıldı.

Gecede konuşan dernek başkanı İsmail Şahin, “5 Mayıs 2010 yılında 62 kurucu üye ile çıkılan bu yolda, günümüzde Türk denizcilik sektörünün eğitimli ve donanımlı paydaşlarından biri olmamızdan büyük gurur duyuyorum” dedi.

“90’lı yıllarda teleks yazışmalarıyla gemi bağladığımız günlerden, çağımızın gereklerine göre kendini çok iyi yetiştirmiş uluslarası mecralarda memleketini en güzel şekilde temsil eden her bir meslektaşım gibi derneğimizinbir parçası olmaktan çok mutluyum” diyen Başkan Şahin, “Bu vesile ile yönetim kurulu olarak bizlere verdiğiniz destek için hepinize ayrı ayrı saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

İsmail Şahin

“Gemi brokerliğinin tarihi, deniz ticareti tarihine sıkı sıkıya bağlı”

Gemi brokerliğinin tarihine ilişkin de bilgi veren Şahin şöyle konuştu:

“Gemi brokerliği, günümüzde bildiğimiz şekliyle, deniz ticaretinin ortaya çıkması ve gemilerin alım, satım ve kiralanmasını kolaylaştıran aracıların ihtiyacıyla yüzyıllar öncesine dayanır. Gemi brokerliğinin tarihi, deniz ticareti tarihine sıkı sıkıya bağlıdır.

Antik çağlarda deniz ticareti, farklı bölgeler ve medeniyetler arasında malların değiş tokuşu için hayati öneme sahipti. Ticaret yollarının genişlemesi ve gemilerin daha büyük ve daha uzmanlaşmış hale gelmesiyle, armatörleri yükleyicilerle eşleştiren aracıların rolü giderek önem kazandı.

Gemi brokerliğinin ilk kayıtlı örnekleri, Fenike, Yunanistan ve Roma gibi Akdeniz'in deniz ticaret şehirlerinde bulunabilir. Bu medeniyetler gelişmiş ticaret ağları geliştirdi ve brokerler deniz ticaretinin pürüzsüz bir şekilde gerçekleşmesini sağladılar.

Orta Çağ boyunca ve Rönesans döneminde, Venedik, Cenova ve daha sonra Amsterdam ve Londra gibi Avrupa deniz güçlerinin yükselişi, gemi brokerliğinde daha fazla gelişmelere yol açtı. Limanlarda ve ticaret merkezlerinde brokerler, armatörler, tüccarlar ve kiracılar arasında aracılık yaparak sözleşmeleri müzakere ettiler, sigortaları düzenlediler ve işlemlerinin sorunsuz gerçekleşmesini sağladılar.

Gemi brokerliğinin bir meslek olarak resmileşmesi, özellikle İngiltere'de 17. ve 18. yüzyıllarda şekillenmeye başladı. Londra'da 17. yüzyılın sonlarında Lloyd's Coffee House'ın kurulması, armatörler, tüccarlar, sigortacılar ve brokerlerin deniz ticareti yapmaları için bir buluşma noktası sağladı. Bu sonunda, deniz sigortası alanında tanınmış bir kuruluş olan Lloyd's of London'ın kurulmasına ve gemilerin durumu ve sınıflandırması hakkında bilgi sağlayan Lloyd'sRegister'ın geliştirilmesine yol açtı.

“Gemi brokerlerinin deniz ticaretini kolaylaştırmadaki temel rolü değişmedi”

19. ve 20. yüzyıllar boyunca, gemi brokerliği, denizcilik teknolojisindeki değişiklikler, ticaret modelleri ve düzenlemelerdeki değişikliklerle birlikte devam etti. Buharlı gemilerin ortaya çıkması, küresel ticaretin genişlemesi ve yeni finansal araçların tanıtılmasıyla, gemi brokerleri endüstrinin değişen ihtiyaçlarını karşılamak için adapte oldular.

Bugün, gemi brokerliği, gemi alım/satım, kiralama ve gemi finansı gibi endüstrinin çeşitli yönlerinde uzmanlaşan paydaşları ile denizcilik sektörünün ayrılmaz bir parçasıdır. İletişim yöntemleri ve ticaret araçları zamanla değişmiş olabilir, ancak gemi brokerlerinin deniz ticaretini kolaylaştırmadaki temel rolü değişmemiştir.”

Bosphorus Shipbrokers Dinner sektörün tüm paydaşlarını buluşturacak

İsmail Şahin konuşmasında, 28 Haziran’da Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde GBD’nin ev sahipliğinde altıncısı düzenlenecek olan geleneksel ‘Bosphorus Shipbrokers Dinner’a ilişkin de bilgi verdi.

“Gemi Brokerleri Derneği yönetim kurulu olarak, tüm üye ve sponsorlarımızın desteğiyle bizden önceki yönetimlerin başarısını bir adım daha ileriye taşımayı hedefliyoruz” diyen GBD Başkanı şunları söyledi: “Dünya denizcilik sektörünün tüm paydaşları Bosphorus Shipbrokers’ Dinner 2024’te İstanbul’da buluşuyor. Yemeğimize, ulusal ve uluslararası denizcilik sektörünün üst düzey firma yetkilileri katılıyor. Katılımcı sayısının iki bin dört yüz kişi olmasını bekliyoruz. Takribi bin yabancı misafirimiz oluyor. Yunanistan, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Danimarka, Norveç, İsveç, Polonya, Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya, Gana, Singapur, Çin, Rusya, Ukrayna ve diğer dünya ülkelerinden denizcilik sektörünün global market yöneticileri katılıyor.

Bizim işimiz sahip olduğumuz bilgi birikimi, tecrübe ve network ile uluslararası deniz taşımacılığına vesile olmak ve gururla belirtmek isterim ki Avrupa’da ve tüm dünyada uluslararası entegrasyonu en üst düzeyde olan sektör denizcilik sektörüdür.

“Yurt dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çok çalışıyoruz”

Tüm sektör paydaşlarımız, brokerler, armatörler, kiracılar, tersanelerimiz, limanlarımız, yağ, yakıt kumanya ve yedek parça ikmalinde ve yan sanayide hizmet veren tüm firmalarımız ve tüm ofis çalışanları, operasyon ve kiralama ekipleri dâhil, uluslarası sularda çalışan ticari gemilerimizin ve gemide çalışan tüm personelimizin tamamı uluslararası regülasyonlara göre belgeli ve eğitimli olarak sektörde aktif olarak başarılı bir şekilde yer almaktadır.

Asırlık cumhuriyetimizi daha iyi yerlere taşımak için Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünüyoruz. Bu doğrultuda Türk denizciliğinin 2024 yılında daha da gelişmesi ve ilerlemesi için sektörümüzün tüm paydaşları ile birlikte Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu olarak, değerli üyelerimizin katkılarıyla özellikle yurt dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek için çok çalışıyoruz.

BIMCO & FONASBA & FOSFA & ICS & HSA (Hellenic Shiıpbroker), Hamburg Shipbrokers üst düzey yöneticileri davetlimiz olarak yemeğimize katılacaklar. ICS üst yönetiminin katılımı ile ICS Turkiye’nin açılışı da 27 Haziranda İstanbul’da yapılacak.”

Dernek olarak katıldıkları etkinliklere ilişkin de hatırlatma yapan Şahin, “30 Haziran 2023 tarihinde HSA (Hellenic Ship Brokers) davetlisi olarak Pireas 2023 Shipbrokers Dinner için Gemi Brokerleri Derneği olarak katılım sağladık. 09/11 Kasım 2023 tarihinde Gemi Brokerleri Derneği olarak üyelerimizle 60 kişi olarak Almanya’daki Shipbrokers Dinner - Hamburg 73. Eisbeinessen 2023 denizcilik yemeğine katıldık. Yakın zamanda diğer Avrupa ülkelerinde benzer faaliyetlerimiz artarak devam edecek” dedi.

Baltık Kuru Yük Endeksi düşüşte Baltık Kuru Yük Endeksi düşüşte

“Tüm memleket sevdalısı denizci dostlarımızın pruvası neta olsun”

Uluslararası denizcilik sektöründe bir marka haline gelen Bosphorus Shipbrokers Dinner’a ayrıca Profesör Hercules Haralambides’ın onur konuğu olarak katılacağını söyleyen İsmail Şahin sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Denizcilik sektörümüzün çatı kuruluşu olan İMEAK Deniz Ticaret Odamız her zaman olduğu gibi onursal sponsorumuz olarak listemizin en üstünde yer almaktadır. Bu güzel organizasyonumuza gönülden destek veren tüm sponsorlarımıza Gemi Brokerleri Derneği Yönetimi olarak sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

Düzenleyeceğimiz Uluslararası Shipbrokers Dinner Yemeği, dünya denizcilik sektörünü İstanbul’da bir araya getirmesi sebebiyle Türk denizcilik sektörü açısından büyük önem ve fayda arz ediyor. Ayrıca ülkemizin ve İstanbul’un tanıtımına ve turizm sektörümüze ciddi bir katkı sağlamış oluyoruz.

Ülkemizi uluslararası denizcilik camiasında en iyi şekilde temsil etmenin verdiği gurur ve şevkle 28 Haziran 2024 tarihinde altıncı defa ev sahipliği yapacağımız Bosphorus Shipbrokers Dinner’da Türk Denizcilik sektörüne emek veren tüm paydaşlarımız ve değerli üyelerimizle böylesine güzel ve keyifli bir organizasyona imza atacak olmanın heyecanı içinde tüm memleket sevdalısı denizci dostlarımızın pruvası neta olsun.”7DENİZ

Editör: Haber Merkezi