Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu

MV Debi gemisi, Batı Hindistan'ın Paradip Limanı'ndan yaklaşık üç mil açıkta tutuluyor. Geminin, Danimarka'ya yaptığı yolculuk sırasında 29 Kasım'da limana vardıktan sonra 28 Aralık'ta demirleme yerine getirildiği anlaşılıyor. Basında çıkan haberlere göre Hintli yetkililer, mürettebatın cep telefonlarına ve bilgisayarlarına el koyarak onları neredeyse yalnız bıraktılar ve Vietnam'daki evlerindeki aileleriyle iletişim kuramaz hale geldiler.

Ekspres Haber Servisi, cumartesi gecesi gemide bir tartışma çıktığını ve kavgada üçüncü makinistin elinden yaralandığını bildirdi. Pazar günü mühendis intihar girişiminde bulunarak gemiden okyanusa atladı. Raporda, bir mürettebat üyesinin mühendisi kurtarabildiği ve onun Paradid Liman İdaresi hastanesine kaldırıldığı belirtiliyor. Daha sonra özel bir hastaneye kaldırılan şahsın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Hintli yetkililer olayla ilgili yorum yapmıyor ancak adamın atlamasına neden olan şeyin depresyon ya da muhtemelen akıl hastalığı olduğunu ima ediyor. Devam eden kaçakçılık soruşturmasında mürettebattan hiçbiri tutuklanmadı.

2012 yılında inşa edilen Debi , Vietnam'daki bir nakliye şirketine ait ve gemide Vietnam uyruklu bir mürettebat bulunuyor. Bir liman işçisi, geminin vinçlerinden birine bağlı paketleri fark ettikten sonra yetkilileri uyardı. Hintli yetkililer 30 Kasım'da ve 1 Aralık'ta gemiyi denetlediler ve vinçlerin erişilemeyen bir alanına mıknatıslarla tutturulmuş demetlerle piyasa değeri 26 milyon dolar olan 22 kilo kokain buldular.

Soruşturma kapsamında uyuşturucunun nereye gittiği ve gemiye nereden yüklendiği tespit edilmeye çalışılıyor. Ayrıca kaçakçılık operasyonuna karışıp karışmadıklarını belirlemek için mürettebatla da görüşülüyor.

Editör: Haber Merkezi