Denizciliğin uluslararası alanda temsiliyetinin rekabetçi bir düzende gerçekleştirilebilmesi için meslek alanlarıyla ilgili konularda her türlü eğitim, araştırma faaliyetlerini yürüten TMMOB Gemi Makineleri İşletme Mühendisleri Odası (GEMİMO) ile Türk Armatörler Birliği, denizcilik sektöründeki yeni kurallar, uluslararası teknolojik gelişmelerin hızlanması sebebiyle ülkemizde faaliyet gösteren denizcilik şirketlerine yönelik “Enspektör Eğitim Programı” düzenledi. Eğitim programında hem güverte hem de makine konuları ele alındı.

Ardından eğitimin daha detaylı ve uygulamalı, senaryo analizli bir şekilde sadece makine enspektörlerine yönelik 'Uygulamalı Teknik Enspektör Eğitim Programı' 23 Mayıs 2023 - 21 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlendi. Düzenlenen bu eğitimde "VLSFO kullanan gemilerde uygun yakıt seçimi ve verimli işletme şartlarının belirlenmesi, Yakıtlar, yanma ve püskürtme parametrelerinin Dizel motor performansına etkileri, Gemi Dizel motorlarında performans ölçüm ve analizi, IACS kuralları çerçevesinde gemi/tekne ve makine imalatında kullanılan kaynak yöntemleri, Gemilerde kullanılan malzemelerin tahribatsız test (NDT) ve muayene yöntemleri, Gemi elektriği ve uygulamaları, Yağ, yağıt ve su analiz raporlarının değerlendirilmesi, Gemilerdeki soğutma, iklimlendirme sistemleri ve yenilikçi teknolojiler, Sigorta ve hasar analizleri" konuları ele alındı. 

Eğitim sonrasında TMMOB GEMİMO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Canca ve Türk Armatörler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ergenç tarafından eğitim kısaca değerlendirilerek katılımcılara sertifikaları verildi.

Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öncülüğünde MarSaT Projesi Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öncülüğünde MarSaT Projesi

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi