Maersk, konteynerlerin yüzde 3'ünü yeşil yakıtla taşıyor Maersk, konteynerlerin yüzde 3'ünü yeşil yakıtla taşıyor

Norveç Sivil Koruma Müdürlüğü (DSB), Yara International'ın bir iştiraki olan Yara Clean Ammonia, Norveçli amonyak yakıt ikmal şirketi Azane ve Norveçli tedarik üssü Fjord Base tarafından planlanan Florø'daki Fjord Base'de bir amonyak yakıt ikmal tesisinin inşasını onayladı.

Bu iznin, amonyağın geleneksel denizcilik yakıtlarına güvenli ve düşük emisyonlu bir alternatif olarak sunulması açısından önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Yara, karbondan arındırılmış bir denizcilik yakıtı olarak amonyağa olan ilginin yüksek olmasına rağmen, üretim tesisinden gemiye kadar olan yolculuğun son ayağının eksik olduğunu sözlerine ekledi.

Yara, "Şimdi Yara Clean Ammonia, Azane ve Fjord Base, planlanan amonyak yakıt ikmal terminalinin Norveç Sivil Koruma Müdürlüğü'nün (DSB) katı güvenlik gereksinimlerini nasıl karşılayabileceğini gösterdi" dedi.

Yara'ya göre, planlanan terminal 1000 metreküp veya 650 ton düşük emisyonlu amonyak kapasitesine sahip yüzer bir sabit mavnadan oluşuyor ve izin yılda 416 operasyona kadar izin veriyor, bunların çoğunun Florø'daki Fjord Base'e düzenli olarak uğrayan açık deniz tedarik gemileri için yakıt ikmali operasyonları olması bekleniyor.

Projenin bundan sonraki adımlarının ne olacağına ilişkin olarak Yara, Yara Clean Ammonia, Azane ve Fjord Base'in nihai yatırım kararı nihai yatırım kararı alınmadan önce yerel belediyeden izin almak için proje ortaklarıyla birlikte çalışmaya başlayacağını açıkladı.

Yara Clean Ammonia Başkanı Magnus Ankarstrand şunları söyledi: "Norveç Sivil Koruma Müdürlüğü tarafından verilen izin için minnettarız. Bu, amonyağın Kinn'deki sahada bir nakliye yakıtı olarak nasıl güvenli ve verimli bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Amonyak terminali denizcilik sektörünün karbonsuzlaştırılmasını sağlayacak ve amonyağın sıfır emisyonlu bir denizcilik yakıtı olarak sahip olduğu değerleri sergileyecektir. Projeyi tamamlamak ve Norveç açık deniz tedarik segmentine geleceğin nakliye yakıtını sağlamak için ortaklarımız ve Kinn'deki yerel halkla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz."

Azane Projeler ve Ürünler Başkan Yardımcısı Steinar Kostøl ise şöyle konuştu "Bu, yakıt olarak amonyak için bir dönüm noktasıdır. Artık amonyak yakıt ikmali yaparken hangi güvenlik bölgeleri altında çalışmamız gerektiğini kesin olarak biliyoruz. Gerekli güvenlik bölgeleri çok cesaret verici ve dünyanın en büyük ve en işlek limanlarında amonyak yakıt ikmalinin nasıl mümkün olacağını gösteriyor."

Fjord Base CEO'su Stig Førde ise şu açıklamayı yaptı: "Fjord Base topluluğu DSB tarafından yayınlanan uygunluk beyanını büyük bir heyecanla karşılamaktadır. Bu, müşterilerimize karbon ayak izlerini en aza indirmeyi amaçlayan yenilikçi çözümler sunma konusundaki kararlılığımızın altını çiziyor. Bir amonyak yakıt ikmal terminalinin geliştirilmesi, bu çabada önemli bir adımı işaret etmekte, Fjord Base'deki rekabet gücümüzü artırmakta ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığımızı göstermektedir."

Yara Clean Ammonia ve Azane, amonyağı denizcilik endüstrisi için karbonsuz, güvenli ve güvenilir bir yakıt olarak sergilemek üzere İskandinavya'da bir terminal ağı kurmayı planlıyor.

Kaynak: offshore-energy.biz

Editör: Haber Merkezi