Nisan ayında elleçlenen yük ve konteyner miktarı arttı Nisan ayında elleçlenen yük ve konteyner miktarı arttı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli liman ve lojistik devi DP World, Hindistan'daki Tuna-Tekra terminalinin geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımı için Deendayal Liman İdaresi ile bir imtiyaz anlaşması imzaladı. Firma, yıllık 2,19 milyon TEU kapasiteli yeni mega konteyner terminali Tuna-Tekra terminaline 510 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. 

Deendayal Liman İdaresi, mega konteyner terminalini geliştirme imtiyazını, DP World ile Hindistan'ın Hindistan Hükümeti tarafından desteklenen işbirlikçi yatırım platformu Ulusal Yatırım ve Altyapı Fonu arasındaki ortak girişim olan Hindustan Infralog Private Limited'e verdi.

İmtiyaz, Yap-İşlet-Devret (YİD) esasına göre 30 yıl süreyle verilecek. Ayrıca 20 yıl daha uzatılma opsiyonu da bulunuyor.

2027 yılında tamamlandığında, yıllık 2,19 milyon TEU kapasiteli terminal, yeni ekipmanlara ve 18.000 TEU'dan fazla taşıyan yeni nesil gemileri elleçleme kapasitesine sahip 1.100 m'lik bir rıhtıma sahip olacak. Bu imtiyaz sözleşmesinin bir parçası olarak rıhtım 1.375 m'ye kadar uzatılabilecek. 

Terminal, karayolları, otoyollar, demiryolları ve Özel Yük Koridorları ağı aracılığıyla iç bölgeye bağlanarak Kuzey, Batı ve Orta Hindistan'dan lojistik çözümlere yönelik artan talebi destekleyerek bölgelerdeki işletmeleri küresel pazarlara bağlayacak. 

7DENİZ - ÖZEL

Editör: Haber Merkezi