Çin Dışişleri Bakanı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü Wang Yi ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Malta'da Cumartesi ve Pazar günleri bir dizi görüşmede bulunmuş oldu. Yetkililer, üst düzey temasları sürdürmenin yanı sıra Asya-Pasifik, denizcilik ve dış politika mevzularında istişarelerde bulunma mevzusunda anlaşmaya vardı.

Aynı zamanda ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Büro Üyesi olan Wang, Taiwan meselesinin Çin-ABD ilişkilerinde aşılmaması gereken ilk kırmızı çizgi olduğuna işaret ederek, ABD'nin Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye uyması ve "Taiwan bağımsızlığını" desteklememe taahhüdünü yerine getirmesi gerektiğini altını çizdi.

İki taraf görüşmelerde, Çin-ABD ilişkilerinin istikrara kavuşturulması ve geliştirilmesi mevzusunda samimi, önemli ve yapıcı stratejik iletişim gerçekleştirdi.

Çin'in kalkınma sürecinin içten gelen kuvvetli bir itici güce sahip olduğunu, mutlak tarihsel mantığı takip ettiğini ve durdurulamayacağını belirten Wang, Çin halkının meşru kalkınma hakkından yoksun bırakılamayacağını ifade etti.

ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi

İki taraf, iki ülke lideri tarafınca Bali'de varılan önemli mutabakatı hayata geçirmeye devam etme, üst düzey temasları sürdürme, Asya-Pasifik, denizcilik ve dış politika mevzularında iki ülke arasında istişarelerde bulunma mevzusunda mutabık kaldı.

Taraflar ayrıca, iki ülke arasında personel değişimini daha fazla destekleyecek ve kolaylaştıracak tedbirleri görüştü.

Görüşmede Asya-Pasifik bölgesindeki durum, Ukrayna, Kore Yarımadası ve diğer uluslararası ve bölgesel konular da ele alındı.

Editör: Haber Merkezi