Bir ay önce Güney Kızıldeniz, Bab El Mendeb, Aden Körfezi ve Umman Denizi'nde ticari gemilere yönelik bir dizi sebepsiz saldırı başladı. Saldırıların İran bağlantılı Husi hareketinden kaynaklandığına ve ticari gemiciliği tehdit eden saldırıların sayısının giderek arttığına inanılıyor.

MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı MSC, Asya ve Meksika'yı birbirine bağlayan Dhalia hizmetini başlattı

Baltık ve Uluslararası Denizcilik Konseyi (BIMCO), ulus devletlerin, uluslararası denizciliğe yönelik mevcut tehdidi ortadan kaldırmak ve gerekirse uluslararası hukuk sınırları dahilinde tehdidi askeri yollarla etkisiz hale getirmek için işbirliği yapması gerektiğine inandığını açıkladı.

Uluslararası gemiciliği korumak için uluslara ortak çaba gösterme çağrısında bulunan BİMCO Genel Sekreteri ve CEO'su David Loosley, denizcilerin işlerini yaparken ve dünyanın ihtiyacını karşılarken hayatlarını riske atmamaları gerektiğini söyledi.

Küresel ticaretin yaklaşık %12'si Süveyş Kanalı'ndan geçiyor; bu da tüm küresel konteyner trafiğinin %30'unu ve yılda 1 trilyon ABD dolarının üzerinde mal miktarını temsil ediyor. İran destekli Husi hareketi, 19 Kasım 2023'ten bu yana gemilere yönelik saldırıların sayısını hiçbir azalma belirtisi göstermeden artırdı.

Loosley, "Bu yasa dışı saldırılar, Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi'nde (UNCLOS) yer alan seyrüsefer özgürlüğünün ağır bir ihlalini temsil ediyor ve uluslararası denizciliğin bu kadar bağımlı olduğu kurallara dayalı uluslararası düzeni baltalıyor" dedi.

Süveyş Kanalı İdaresi durumu çok yakından izliyor. Hesaplamalara göre, 19 Kasım'dan bu yana 55 gemi Ümit Burnu çevresinden seyretmek üzere yön değiştirdi. Ancak yetkililer, 17 Aralık Pazar günü Süveyş Kanalı'ndan 77 geminin geçtiğini vurguladı. 2023'te 2.200'den fazla gemi bu yolculuğa çıktı.

Editör: Haber Merkezi