Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi Mezunları Derneği (BEDEMED), şimdiki adı Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 50. kuruluş yıl dönümü nedeniyle muhteşem bir gece düzenledi. İstanbul Boğazı turu eşliğinde kutlanan geceye Japonya Başkonsolosu Kasahara Kenichi, Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Bayram Öztürk, Koster Armatörleri ve İşbirlikçileri Derneği (KOSDER) Başkanı Hakan Çendik, emekli Danıştay üyesi ve deniz hukukçusu Ali Kurumahmut, okulun emektar öğretmenleri ve müdürü, okulun öğrencileri, gemi işletmecileri, hukukçular, kaptanlar, sigortacılar ve denizcilik camiasından çok sayıda denizci katıldı.

Üsküdar’dan boğaza açılan teknede gerçekleştirilen 50. yıl kutlamasının açılış konuşmasını okulun ilk mezunlarından Rektör Bayram Öztürk yaptı. BEDEMED’in çok büyük bir iş başardığını belirten Öztürk, “Bu 50 yılda birçok insanımızın denizde kaybettik. Biliyorsunuz ki çok fedakarlık gerektiren bir meslek. Yine çok sayıda öğretmenimizi kaybettik. Bu süre zarfında bu dayanışmayı ve beraberlik ruhunu sağlayan BEDEMED’e teşekkür ediyorum. Okulumuz, öğrencilerimiz, denizci arkadaşlarımız, öğretmenlerimiz hepsi çok güzel” dedi.

‘Okulumuzdan çok başarılı insanlar çıktı’

Geçtiğimiz hafta Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini belirten Öztürk Dışişleri Bakanlığı’na yaptıkları ziyarette yeşil pasaport konusunu gündeme getirdiklerini dile getirerek, “Ayrıca, gelecek yıl Türk – Japon ilişkilerinin 100. yılı. Ve bu etkinliklerden birini bizim okulumuzda yapacağız. Okulumuz binlerce öğrencisiyle büyük bir aile. Binlerce denizci ve su ürünleri sektörüne insan yetiştiren büyük bir okul. Armatöründen denizcisine, profesöründen balıkçısına kadar çok başarılı insanlar çıktı buradan. Çok büyük bir mutluluk” diye konuştu.

Öztürk’ün konuşmasının ardından Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ilişkin hazırlanan 15 dakikalık kısa tanıtım filmi izlendi.

Gecede, Japonya Başkonsolosu Kasahara Kenichi de söz aldı. Okulun 50. yılını tebrik ederek konuşmasına başlayan Kenichi, Japon-Türk ilişkilerinin güçlenmesinde denizcilerin büyük rolü olduğunu aktararak, “Burada sizinle birlikte olmaktan mutluyum. Türkiye – Japonya ilişkilerinin güçlenmesinde hepinizin katkısını bekliyorum” dedi.

Mustafa Bankaoğlu: Sizlerle olmaktan mutluyum

Ardından söz alan Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Mustafa Bankaoğlu, “50 yıldır kaliteli denizciler yetiştirerek Türk denizciliğine katkı sunan Beykoz Denizcilik Meslek Lisesi’nin bu özel gecesinde sizlerle birlikte olmaktan memnunum” dedi.

Konuşma yapanlara plaket takdim edildi. Gecede, okulun emektar öğretmenleri de söz aldı.

Yapılan konuşmalar ve yemek servisinin ardından gece Beykoz Barbaros Hayrettin Paşa Mesleki ve Teknik. Anadolu Lisesi’nin mezunlarından ünlü sanatçı Nadide Sultan’ın muhteşem sahnesiyle devam etti.

İstanbul Boğazı turu eşliğinde yapılan organizasyonda teknenin okulun önüne gelmesiyle havai fişek gösterisi yapıldı.

Hapag-Lloyd: Konteyner taşımacılığı talebi önemli ölçüde arttı Hapag-Lloyd: Konteyner taşımacılığı talebi önemli ölçüde arttı

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi