Afrika kıtasının en işlek limanı Durban, ciddi bir sıkışıklıkla boğuşuyor. Gemilerdeki yığılmanın önümüzdeki yılın şubat ayına kadar giderilemeyeceğini tahmin ediyor. İthalatçılar, bu kapsamlı gecikmeler nedeniyle Noel'de beklenen sevkiyatların gecikmesinin etkilerine hazırlanıyor.

Tahminen 63 gemi açıkta bekliyor ve bu yığılmanın hafifleyeceğine dair hiçbir işaret yok. Durban'daki liman otoritesi Transnet, demirli 63 gemi için 7 ila 15 haftalık bir temizleme süresi öngörüyor.

Durban'daki terminal işletmecisi durumu kısmen olumsuz hava koşullarına, yetersiz personel seviyesine ve ekipman arızalarına bağlıyor.

Güney Afrika Yük Taşımacıları Birliği (SAAFF), Durban Limanı dışında mahsur kalan 71 bin konteynerin endişe verici olduğunu bildiriyor. Kargo işlemlerinde yaşanan her gecikme, sorunsuz teslimat operasyonlarına bel bağlayan işletmeler üzerindeki etkiyi artırırken ekonomi genelinde dalgalanma etkileri bekleniyor.

Transnet’in bu kritik durum için aktif olarak çözüm arayışlarını sürdürdüğü bildirildi. İskele 2'deki konteyner elleçleme kapasitesinin önümüzdeki üç ay içerisinde 2 bin 500 konteyner/gün'den 4 bin konteyner/güne çıkarılmasına yönelik planlar hâlihazırda devam ediyor. Benzer şekilde, İskele 1'in kapasitesinin de bin 200 konteyner/günden bin 500 konteyner/gün'e çıkarılmasının planlanlandığı aktarıldı.

Yangın çıkan gemide 'gölge filo' detayı: İran petrolü taşıyordu Yangın çıkan gemide 'gölge filo' detayı: İran petrolü taşıyordu

Transnet, yığılmayı gidermek için Richard Bay Limanı’na giren kamyonların kargo işlemlerinin askıya alındığını duyurdu. Yığılma nedeniyle Güney Afrika limanlarında yüz binden fazla kamyon biriktiğinden, yalnızca tayin edilen gemilere gidecek kamyonlar işleme tabi tutulacak ve gümrükten geçirilecek.

Transnet ayrıca kargo işleme darboğazlarını düzene sokmak için multidisipliner bir ekip oluşturduğunu duyurdu. Bunun yanı sıra Durban Konteyner Terminali'nde Navis konteyner yönetim sisteminin kullanılmaya başlanmasıyla operasyonel verimsizliklerin giderilmesi ve prosedürlerin istikrara kavuşturulması hedefleniyor.

Bir günde daha fazla geminin boşaltılmasını sağlayacak dördüncü vardiya için de yeni elemanlar getiriliyor.

Alınan önlemlere rağmen Transnet, biriken işlerin şubat ayının ilk haftalarına kadar tamamlanmasını bekliyor.

Editör: Haber Merkezi