Amerika'nın Refah Muhafızı Operasyonu'na katkıda bulunan Avrupalı müttefiklerinden ikisi - İtalya ve İspanya - deniz gücüyle aralarına mesafe koydukları izlenimi veren açıklamalar yayınladılar.

Pentagon bu gücün, milyarlarca dolar değerindeki ticaretin Yemen açıklarındaki Kızıldeniz sularında hayati önem taşıyan bir deniz ulaşım noktasından serbestçe geçebilmesini sağlamak amacıyla 20'den fazla ülkeden oluşan bir savunma koalisyonu olduğunu söylüyor.

Ancak bu ülkelerin neredeyse yarısı şu ana kadar katkılarını açıklamak için ortaya çıkmadılar ya da ABD'nin bunu yapmasına izin vermediler. Bu katkılar savaş gemisi göndermekten sadece bir personel göndermeye kadar uzanabiliyor.

ABD'nin bazı müttefiklerinin bu çabaya katılma konusundaki isteksizliği kısmen Gazze'deki çatışmanın yarattığı çatlakları yansıtıyor; Gazze'deki sağlık bakanlığının 21 binden fazla Filistinlinin ölümüne yol açtığını söylediği saldırıya yönelik uluslararası eleştiriler artarken Biden İsrail'e olan desteğini sürdürüyor.

Madrid Complutense Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler profesörü olan David Hernandez, "Avrupa hükümetleri potansiyel seçmenlerinin bir kısmının kendilerine karşı dönmesinden çok endişeli" diyerek Avrupa kamuoyunun İsrail'i giderek daha fazla eleştirdiğini ve bir çatışmanın içine çekilmekten çekindiğini belirtti.

İran destekli Husiler 19 Kasım'dan bu yana füze ve insansız hava araçlarıyla bir düzine gemiye saldırdı ya da ele geçirdi. 7 Ekim'de Hamas militanlarının İsrail'in güneyinde bin 200 kişinin ölümüne ve 240 kişinin rehin alınmasına yol açan saldırısının ardından İsrail'in başlattığı harekâtın uluslararası bir maliyeti olması için çabalıyorlar.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa donanmaları Husilerin fırlattığı insansız hava araçlarını ya da füzeleri düşürdü.

Biden yönetiminin düşüncelerini bilen bir kişi, ABD'nin Husilerin artan saldırılarının Gazze'de devam eden çatışmadan ayrı olarak uluslararası bir tepki gerektirdiğine inandığını söyledi.

Husiler, Aden Körfezi'nde yük gemisine saldırdı: 1 yaralı Husiler, Aden Körfezi'nde yük gemisine saldırdı: 1 yaralı

Rea Denizi, dünya ticaretinin yaklaşık %12'sini gerçekleştiren ve malların Asya ile Avrupa arasında taşınması için hayati önem taşıyan Süveyş Kanalı'nı kullanan gemilerin giriş noktası. Husi saldırıları bazı gemilerin rotasını Afrika'nın Ümit Burnu'na çevirerek sefer süresini ve maliyetlerini önemli ölçüde arttırdı.

Danimarka'nın dev konteyner firması Maersk cumartesi günü yaptığı açıklamada Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki nakliye operasyonlarına devam edeceğini söyledi. Ancak Alman Hapag Lloyd yaptığı açıklamada Kızıldeniz'in hala çok tehlikeli olduğuna inandığını ve Ümit Burnu çevresine gemi göndermeye devam edeceğini açıkladı.

Gazze konusunda anlaşmazlık

ABD, deniz görev gücüne 20 ülkenin kaydolduğunu söylese de sadece 12 ülkenin ismini açıkladı.

ABD Tümgeneral Patrick Ryder geçen hafta gazetecilere verdiği demeçte, "Diğer ülkelerin katılımları hakkında konuşmalarını erteleyeceğiz" dedi.

AB, Husi saldırılarını kınayan ortak bir açıklamayla deniz görev gücüne destek sinyali verdi.

Her ne kadar İngiltere, Yunanistan ve diğerleri ABD'nin operasyonunu açıkça benimsemiş olsalar da, ABD'nin duyurusunda adı geçen bazı ülkeler doğrudan dâhil olmadıklarını söylemekte gecikmediler.

İtalya Savunma Bakanlığı, ABD operasyonunun bir parçası olarak değil, İtalyan gemi sahiplerinden gelen talepler üzerine Kızıldeniz'e bir gemi göndereceğini söyledi. Fransa, Kızıldeniz'de seyrüsefer özgürlüğünü güvence altına alma çabalarını desteklediğini ancak gemilerinin Fransız komutası altında kalacağını söyledi.

İspanya, Refah Muhafızı Operasyonuna katılmayacağını ve Kızıldeniz gemiciliğini korumak için mevcut bir AB korsanlıkla mücadele misyonu olan Atalanta'nın kullanılmasına karşı olduğunu söyledi. Ancak Çarşamba günü Başbakan Pedro Sanchez, sorunun üstesinden gelmek için farklı bir misyon oluşturulmasını değerlendirmeye istekli olduğunu söyledi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri daha önce bu girişimle ilgilenmediklerini açıklamışlardı.

İsrail'in Gazze saldırısı nedeniyle kamuoyunda oluşan öfke, siyasi liderlerin isteksizliğinin bir kısmını açıklamaya yardımcı oluyor. Yougov'un kısa süre önce yaptığı bir ankete göre Batı Avrupalıların büyük çoğunluğu - özellikle İspanya ve İtalya - İsrail'in Gazze'deki askeri harekâtı durdurması gerektiğini düşünüyor.

Ayrıca katılımcı ülkelerin Husi misillemesine maruz kalma riski de var. ABD yönetiminin düşüncelerini bilen bir kişi, Gazze konusundaki anlaşmazlıklardan ziyade bu riskin bazı ülkeleri bu çabadan uzak durmaya ittiğini söylüyor.

Doğrudan saldırı, koalisyona sadece ABD'ye değil koalisyona da saldırmış olacak.

Üst düzey bir Hintli askeri yetkiliye göre, ABD operasyonuna katılma olasılığı düşük olan Hindistan için de durum böyle görünüyor. Bir Hintli hükümet yetkilisi, hükümetin ABD ile aynı safta yer almanın kendisini daha fazla hedef haline getirebileceğinden endişe ettiğini söyledi.

Gerçekte pek çok Avrupa ve Körfez ülkesi, 39 ülkeden oluşan Birleşik Deniz Kuvvetleri (CMF) de dâhil olmak üzere, Orta Doğu'da ABD liderliğindeki çeşitli askeri gruplardan birine zaten katılıyor.

Grubun bir sözcüsüne göre AB'nin Atalanta operasyonu halihazırda CMF ile "karşılıklı ilişki" içinde işbirliği yapıyor.

Bu da Kızıldeniz deniz görev gücüne resmi olarak katılmayan bazı ülkelerin ABD Donanması ile devriyeleri koordine edebileceği anlamına geliyor.

Örneğin, Atalanta'nın bir üyesi olan İtalya, Refah Muhafızı Operasyonu'na katılacağını söylememiş olsa da, Reuters'a konuşan bir İtalyan hükümet kaynağı ABD liderliğindeki koalisyonun İtalya'nın katkısından memnun olduğunu söyledi. Kaynak, mevcut operasyonların bir parçası olarak bir deniz fırkateyni gönderme kararının konuşlandırmayı hızlandırmanın bir yolu olduğunu ve yeni bir parlamento yetkisi gerektirmediğini de sözlerine ekledi.

"Pentagon'un amacı Husi saldırılarını uluslararası bir mesele haline getirmek"

BD'nin Kızıldeniz'deki güvenlik hamlesine uluslararası destek bulma çabası, İran'ın bölgedeki askeri vekilleri tarafından birçok cephede baskıya maruz kaldığı bir döneme denk geliyor.

Yemen'deki Husilerin yanı sıra İran destekli milisler de Suriye ve Irak'ta ABD askerlerine saldırıyor.

ABD şimdiye kadar Irak ve Suriye'de bu milislere karşı sınırlı misilleme hava saldırıları düzenledi ancak Yemen'de bunu yapmaktan kaçındı.

Trump yönetiminin Orta Doğu'dan sorumlu eski savunma bakan yardımcısı Michael Mulroy, Pentagon'un yeni deniz koalisyonuyla amacının, gelecekteki Husi saldırılarını İsrail-Hamas savaşından ayırmak için uluslararası bir mesele haline getirmek gibi göründüğünü söyledi.

Mulroy, "Refah Muhafızı Operasyonu'ndaki askeri gemiler, ticari gemiciliği korumaya başladığında ve doğrudan bir saldırıya uğradığında, (Husiler) sadece ABD'ye değil koalisyona da saldırmış olacak" dedi.

Kaynak: Reuters

Editör: Haber Merkezi