İzmir Deniz Ticaret Odası’nın aralık ayı olağan meclis toplantısı gerçekleşti.

Toplantıda konuşan Şube Başkanı Yusuf Öztürk, Filistin-İsrail savaşının önce Doğu Akdeniz kruvaziyer turizmini, şimdi de dünya deniz taşımacılığını sekteye uğrattığını belirterek “Kızıldeniz’de seyreden gemilere saldırılar nedeniyle özellikle konteyner gemileri rotalarını Süveyş Kanalı yerine Afrika’nın güneyine çeviriyor. Asya ile Avrupa arasındaki en kısa deniz rotası olan Süveyş, global ticaretin yüzde 12’sinin, toplam konteyner trafiğinin yüzde 30’nun geçtiği bir suyolu olması nedeniyle çok kritik bir önemde. Gemilerin rota değişikliği, varış süresinin 10-14 gün uzamasına ve ortalama bir milyon dolarlık ekstra yakıt maliyetine neden oluyor” dedi.

Başkan Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:

“Konteyner operatörleri ek ücret uygulamasına başlarken, yüksek öncelikli gönderilerde navlunların çok daha fazla olduğu kaydediliyor. ABD öncülüğünde kurulan deniz gücü nedeniyle bazı konteyner operatörleri rotalarını yeniden Kızıldeniz’e çevirse de, gecikme ve ekstra maliyetin petrol ve enerji tedariğinden imalat sanayine ve perakende ticarete kadar küresel tedarik zincirinin her aşamasında ciddi sıkıntılara yol açması bekleniyor. Her halükarda yüksek navlunlara hazır olmamız gerekiyor. Yaşanacak domino etkisi, yüksek faiz politikası ile enflasyonu dizginlemeyi hedefleyen gelişmiş ülkeler için kötü haber. Bu gelişmeler pandemide yaşadığımız gibi kısa süre için ülkemizi tedarik merkezi yapsa da, orta ve uzun vadede enflasyonla mücadelede negatif etkilenmemize yol açacaktır. Umuyor ve diliyoruz ki dünya ekonomisi yeni bir tıkanmanın eşiğine gelmeden yeniden normale döner.”

'Yeşil Bir Gelecek İçin Liman Şehirleri Ortaklığı' projesi başladı 'Yeşil Bir Gelecek İçin Liman Şehirleri Ortaklığı' projesi başladı

"İmalatta ve ticarette rekabetçi yollar bulmak durumundayız"

Denizcilik Genel Müdürlüğü verilerine göre Türkiye limanlarında 11 ayda 11,4 milyon TEU konteyner elleçlendiğini ifade eden Öztürk, “Geçen yıla göre karşılaştırdığımızda konteyner trafiği yerinde saydı. Bölgemiz limanlarında elleçlenen toplam konteynerin 1 milyon 850 bin TEU’ya ulaşacağını tahmin ediyoruz. Uzmanlar, 2024 yılı küresel ekonomi beklentisini ‘kriz yok ama büyüme de yok’ şeklinde ifade ediyorlar. İç talebin ciddi ölçüde kısıldığı, ihracat pazarlarındaki alım gücünün azaldığı bir konjonktürde imalatta ve ticarette rekabetçi yollar bulmak durumundayız” şeklinde konuştu.

"2024’te yeşil taşımacılık ilk sıralarda yerini alacak"

Küresel iklim değişikliğine karşı bir çözüm olarak ortaya çıkan yeşil dönüşümün, ülkeler arasındaki rekabette güçlü bir araç olarak kullanılacağını söyleyen Öztürk şöyle konuştu:
“Bazı işletmelerin sınırda karbon uygulamasını gerekçe göstererek Türkiye’den taşınma kararı alması üzerinde dikkatle durmalıyız. Dolayısıyla 2024’ün denizcilik gündeminde yeşil taşımacılık ilk sıralarda yerini alacaktır.”

"Vize uygulaması olmamalı"

Yunan Adaları’na 7 günlük kapıda vize uygulamasına ilişkin de görüşlerini paylaşan Öztürk, uygulamayla yeni turizm sezonunda bu adalara talebin artacağı ve feribot taşımacılığının daha verimli hale geleceğini kaydetti.

Bu yıl Çeşme-Sakız hattında yolcu sayısının 150 bine ulaştığı söyleyen Öztürk, “Bence vize uygulaması olmamalıdır. Türkiye’den Yunanistan’a 1 milyonun altına düşmeyen bir ziyaretçi akını var. Bunun karşılıklı olması lazım. Maalesef Türk vatandaşının yurtdışında harcadığı döviz, turistin ülkemize bıraktığı dövizden daha hızlı artıyor. Dolayısıyla ülkemiz turizmini ve esnafını koruyacak önlemler alınmasını, Ege Denizi’nin cazibesini artıracak projelerin geliştirilmesini ve her iki ülkenin kazanacağı adımların atılmasını arzu ediyoruz” dedi.

Editör: Haber Merkezi