ABD Donanmasının Orta Doğu'daki karargâhına ev sahipliği yapan Bahreyn'e bir ziyarette bulunan ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, katılımcı ülkeler arasında Birleşik Krallık, Bahreyn, Kanada, Fransa, İtalya, Hollanda, Norveç, Seyşeller ve İspanya'nın yer aldığını söyledi.

Austin, Güney Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde ortak devriyeler gerçekleştireceklerini ifade ederek şöyle konuştu: 
"Bu, kolektif eylem gerektiren uluslararası bir meydan okumadır. Bu nedenle bugün önemli bir yeni çok uluslu güvenlik girişimi olan Refah Muhafızı Operasyonu'nun kuruluşunu ilan ediyorum."

Navlunda artış yavaşladı Navlunda artış yavaşladı

Husiler, hayati önem taşıyan nakliye hatlarındaki gemilere saldırarak ve hatta Yemen'in başkenti Sanaa'daki iktidar merkezlerinden bin milden daha uzakta İsrail'e insansız hava araçları ve füzeler ateşleyerek İsrail-Hamas çatışmasına dahil oldular.

Husiler, milliyetlerine bakmaksızın İsrail'e giden tüm gemileri hedef almakla tehdit etti ve uluslararası nakliye şirketlerini İsrail limanlarıyla iş yapmamaları konusunda uyardı.

Dünya deniz trafiğinin yaklaşık %15'i normalde Avrupa ile Asya arasındaki en kısa deniz yolu olan Süveyş Kanalı üzerinden geçerek Yemen açıklarındaki Kızıldeniz sularına ulaşır. Ancak kargaşa deniz ticaretini sekteye uğrattı ve nakliye firmaları rotalarını Afrika'ya çevirerek önümüzdeki haftalarda daha da artması beklenen maliyet ve gecikmelere yol açtı.

Editör: Haber Merkezi