Yılın başından bu yana yeni inşa fiyatları %3 artarak 2008'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. BİMCO verilerine göre, fiyatlar 2020 sonundaki en düşük seviyelerine kıyasla %53 artış gösterdi. Aynı dönemde sipariş defteri %72 artarak 2012 başından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve yılbaşından bugüne %2 artış gösterdi.

Tersanelerin küresel sipariş defteri, 2020'nin sonlarında sipariş defterinin en düşük seviyesine kıyasla 56 milyon grostonluk bir artışla şu anda 133 milyon grostonluk (CGT) bir hacme ulaşmış durumda. Bu artışın sırasıyla %35 ve %30'unu LNG ve konteyner gemileri oluştururken, geri kalanını dökme yük gemileri, tankerler ve LPG oluşturuyor.

Bununla birlikte, konteyner gemileri için sipariş defteri 2023'ün ilk çeyreğinde zirveye ulaştı ve o zamandan beri düştü. Yılbaşından bugüne, konteyner gemisi sipariş defteri %16 düşerek, %3 azalan dökme yük gemisi sipariş defteri ile birlikte genel büyüme eğiliminden sapma gösterdi.

BIMCO'nun Baş Nakliye Analisti Niels Rasmussen'in analizine göre, bu yıl şimdiye kadar, tanker ve LNG segmentleri birlikte küresel sipariş defterindeki büyümenin ana itici güçleri oldu. Buna ek olarak, LPG tankeri, yolcu gemisi, kimyasal tanker ve RoRo gemisi sipariş defterlerinde çift haneli büyüme görüldü.

2010 ve 2020 yılları arasında tersane endüstrisi aşırı kapasite ile boğuştu. Bu nedenle, fiyatlar dönemin ortalama fiyatından yalnızca +/- %10 farklılık gösterdi.

Bir yıldaki mevcut tersane kapasitesinin son beş yılda teslim edilen maksimum kapasiteye eşit olduğu varsayılırsa, hem geçmişteki kapasite fazlalığını hem de durumun nasıl düzeldiği gösterilebilir. 

İskoçya için Türkiye’de üretilen ikinci gemi denize indirildi İskoçya için Türkiye’de üretilen ikinci gemi denize indirildi

2010 ve 2020 yılları arasında, ortalama sipariş defteri ve kapasite oranı 2,2 iken, 2017'nin ikinci yarısında 1,7'ye düştü. O zamandan bu yana, oran 2020'nin sonlarında 2,1'den şu anda 2010'dan bu yana en yüksek seviye olan 3,7'ye yükseldi.

Bu gelişme, fiyat artışlarını körükledi. Sadece 3,5 yılda %53'lük fiyat artışı dramatik gibi gözükse de, Çin'deki imalat ücretlerinin üç kattan fazla artmasına rağmen 2010 ile 2024 yılları arasındaki ortalama yıllık fiyat artışının sadece %2,3 olduğu dikkate değer. 

İleriye bakıldığında, 2000'li yıllarda inşa edilen büyük gemi nesillerini değiştirmeye başlama ihtiyacı ve karbonsuzlaştırma ihtiyacı, gelecekteki sözleşmeler için iyiye işaret gibi görünüyor. Tersanelerin aşırı kapasite artışından ve fiyatların 2010'lu yıllardaki seviyelere gerilemesi senaryosundan kaçınması için 2000'li yıllardaki gibi büyük bir tersane kapasitesi artışından kaçınmak kritik önem taşıyacak.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi