30 yıldır hizmet verdiği sektörde farklı branşlarda ihtiyaçların karşılanması noktasında hızlı ve kaliteli hizmeti bir arada sunan nadir firmalardan biri olan Begüm Yatçılık, müşterine hem zaman kazandırıyor hem de uluslararası kalitede bir hizmeti uygun fiyata sunuyor.

9 Eylül güzel sanatlar fakültesi mezunu olan, daha sonra İngiltere’de eğitimine devam eden Begüm Yatçılık CEO’su Begüm Doğulu, Türkiye’ye döndükten sonra Gino Yatçılık’ın sahibi Gino Pardo ile tanıştığını ve O’nun da teşvikiyle sektöre adım attığını söyledi. 5 yıl çalıştıktan sonra kendi işini yapmaya karar veren Doğulu, ilk şirketini 1997 yılında Kuşadası’nda faaliyete geçirdi. Daha sonra; Bodrum, Marmaris, Göcek, Antalya, İstanbul ve neredeyse tüm ana limanlarda ofislerini açtı.

2005 yılında ihtiyaçlar doğrultusunda teknelerin teknik servis taleplerinden dolayı Barka Tersanesi kurduğunu söyleyen Doğulu, 2005 yılından bu yana kendi inşa ettikleri 40 metre üstü 5 tekne ihracatı, 60 adet 50 metre üstü yabancı bayraklı tekneye de refit yaptıklarını anlattı. 2010 yılında Bodrum merkezli kumanya firması TPS’i kurduklarını anlatan Doğulu, Türkiye’nin her limanına frigolu araçlarıyla ikmal yaptıklarını söyledi. Kumanyacılığa girmemiz biraz da zorunluluktan oldu diyen Doğulu, “Firmalardan çok şikayet geliyordu. Üst düzey müşterilerle çalışıyoruz. Yabancı ülkelerde üst düzey aldıkları hizmetin aynısını burada da talep ediyorlardı ancak bunu karşılayacak bir yapı yoktu ülkemizde. Çok iyi bir ekiple çok iyi bir ağ kurduk. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla kurduğumuz bu firmayla yatların ihtiyaçlarını yakından bildiğimiz için de onlara A+ bir hizmet vererek memnuniyetlerini üst düzeyi çıkarmış olduk” şeklinde konuştu.Begüm Yat (15)

Mercedes Benz motor yatlarının Türkiye temsilciliği

Daha sonra yine sektörün ihtiyaçlarından biri olan yolcu nakilleri konusunda hizmet veren Bares Limuzin’i kurduklarını anlatan Doğulu, “Özellikle lüks araçlara olan talebi karşılamada sektör sıkıntı yaşıyordu. Bu sorunu çözmek amacıyla kendi bünyemizde bir firma kurduk ve o beklentileri ve ihtiyaçları yakından bildiğimiz bu alana da kaliteli hizmeti daha uygun fiyata vermeye devam ediyoruz. Bir diğer hizmetimiz de Begüm Air Deniz Uçağı hizmeti olarak faaliyetlerine devam ediyor. Müşterilerimiz denizin neresinde olurlarsa olsunlar onları bulundukları noktadan alıp havaalanına ya da istedikleri yere götürmek için hizmet veriyoruz. En son iştirakimiz de 6 ay önce Mercedes Benz’in motor yatlarının Türkiye satış distribütörlüğünü aldık. Orada da kaliteli hizmeti profesyonel bir ekiple uluslararası düzeyde sunarak müşterilerimizin beklentilerini ve isteklerini karşılıyoruz” dedi.

Aynı anda 12 tekne refit’i yapıyor

Biz yat da üretiyoruz ama bizim öncelikli tercihimiz refit yapmak. İmalat en az 2 yıl sürüyor. Prosedürleri ve sorumluluğu uzun sürüyor. Refit ise 4-5 ayda tamamlanıyor. Karlılığı daha fazla. Şu anda bu alana yoğunlaşmış durumdayız. Her bölgede refit yapabiliyoruz. 20 kişilik işinde uzman çekirdek bir ekiple ihtiyaca göre dışardan da destek alarak bu işlemi gerçkleştiriyoruz. Şu anda aynı anda 12 farklı noktada tekne refit’i yapıyoruz.Begüm Yat (12)

“Türkiye biziz”

Türkiye Yat Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Begüm Doğulu,  “Türkiye is us” (Türkiye biziz) diye bir sloganımız var. Yurtdışından gelen insanlar ilk önce bizi görüyorlar. Bizi gören Türkiye’yi görmüş gibi oluyor. O yüzden ben bu işi severek yapıyorum. Yatçılık artık benim bir çocuğum gibi oldu. Bu işi maddi açıdan yapmıyorum diyebilirim. Zaten işinizi sevmezseniz maddi olarak ne kadar getirisi olursa olsun yapamazsınız” ifadelerini kullandı.  

“Çok değerli bir fuar organzasyonu”

5. TYBA Yacht Charter Show başladı 5. TYBA Yacht Charter Show başladı

Bosphorus Boat Show fuarı hakkında da görüşlerini aktaran Begüm Doğulu, ”Sektörü bir araya getirmesi açısından çok değerli bir fuar. Bizim Türk imalatçıları için çok mutluyum. Çok güzel ürünler çıkarıyoruz. Avrupa standardında ürünlerimiz var ve bunu dünyanın görmesi için önemli bir fırsat bu fuar” ifadesinde bulundu.

7DENİZ / ÖZEL

Editör: Haber Merkezi