Türkiye Gemi Tedarikçileri Derneği (TURSSA), kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla bir gece düzenledi.

Türkiye Gemi Tedarikçileri Derneği Başkanı Zihni Memişoğlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen geceye İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Başkanı Tamer Kıran, Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Başaran Bayrak, Uluslararası Gemi Tedarikçileri ve Hizmetleri Derneği (ISSA) Başkanı Rafael Fernandez, Türk Armatörler Birliği Başkanı Cihan Ergenç, Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği Başkanı Recep Düzgit, Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) Başkanı Hakan Çendik, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Mezunları Derneği (DEFMED) Başkanı Bülent İbik de katıldı.

Sunuculuğunu Başak Şengül’ün yaptığı, sektörün paydaşlarının yoğun katılım gösterdiği gecede ilk olarak dernek başkanı Zihni Memişoğlu söz aldı.

Zihni Memişoğlu: Kaliteli hizmete devam etmeyi hedefliyoruz

Memişoğlu, TURSSA olarak hem cumhuriyetin 100. yılını hem derneğin 20. yılını kutladıklarını belirterek, “Derneğimiz 2003’te kuruldu. Beraber yola çıktığımız kurucu üyelerimiz ve yolumuza katılarak bizlere destek verenlere gönülden teşekkür ediyorum. Geri dönüp baktığımızda sektörümüzün iş hacminin ve uluslararası alandaki payının sürekli arttığını görüyoruz. TURSSA olarak çevreye duyarlı, kaliteli hizmet vizyonumuz ile yeni 20 yıllara doğru ilerliyoruz” dedi.

“Türkiye’nin stratejik konumu sektörümüzü destekleyen önemli bir avantajdır” diyen Memişoğlu, hem dernek üyelerinin hem de sektör emekçilerinin girişimcilik ve kaliteli rekabet ortamında sektörün gelişiminde rol oynadığını söyledi.  

Memişoğlu, konuşmasında “Heyecanımıza ortak olup aramıza katılan Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer kıran başta olmak üzere sektör paydaşlarımızı ağırlamaktan onur duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Gemi tedarikçilerinin kesintisiz hizmet veren denizyolu taşımacılığına tam destek sağladığını kaydeden Memişoğlu, “Bir denizcilik sektörü paydaşı olarak kaliteli, yüksek nitelikli hizmete devam etmeyi hedefliyoruz. 20. yıl heyecanımızı paylaştığınız için teşekkür ediyorum. Yıl dönümümüz kutlu olsun” diye konuştu.

Zihni Memişoğlu’nun ardından Uluslararası Gemi Tedarikçileri ve Hizmetleri Derneği (ISSA) Başkanı Rafael Fernandez bir konuşma yaptı.

Rafael Fernandez’den TURSSA’ya teşekkür

Fernandez, “TURSSA, geçmişten beri ISSA'nın her zaman güçlü bir destekçisi olmuştur. Ben şahsen, Zihni Bey'e ve tüm TURSSA ekibine Türk gemi tedarik sektörünün tanıtımı için üstlendikleri rolden ötürü teşekkür etmek istiyorum. Çünkü ulusal birlik olarak küresel denizcilik endüstrisi ile nasıl etkili bir şekilde çalışılabileceğini göstermiş oldular” dedi.

Fernandez, “TURSSA'ya nice mutlu yıl dönümleri dilerken önümüzdeki yirmi yıllarda da katkılarının devam etmesini sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Fernandez konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“ISSA ile ilgili vizyonum sadece dört kelime ile özetlenebilir: Etkileyici, güçlendirici, destekleyici, değer katıcı. ISSA'nın çeşitli uluslararası armatörlük ve gemi işletmeci firmaların yer aldığı kurumlarla ilişkisini güçlendirmeye devam etmek istiyorum. ISSA BM Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) son derece saygın bir üyesidir. Bu nedenle denizcilik endüstrisinde kural koyucu bir organdaki rolümüzün devam etmesi üyelerimiz açısından önemlidir. Mevcut durumda yaptığımız gibi, gemi tedariki ve denizcilik konularında sesimizi duyurmaya devam etmeliyiz. Denizcilikle ilgili konularda uluslararası mevzuatın gemi tedarikini unutmaması önemlidir. Aynı durum, ISSA'nın Dünya Gümrük Örgütü (WCO) ve UNCTAD’daki çalışmaları için de geçerlidir.”

Konuşmasının ardından Zihni Memişoğlu, Rafael Fernandez’e bir kitap hediye etti.

Tamer Kıran: Gemi tedarikçiliği, zincirin sorunsuz çalışmasında kilit rolde

Fernandez’in ardından Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran söz aldı. Tamer Kıran, konuşmasına İmralı açıklarında batan Batuhan A gemisinin arama çalışmaları devam eden 6 mürettebatını anarak başladı. Kıran, “Çok elim bir olay yaşadık. İnşallah şu an araması devam eden 6 denizcimize bir an önce sağ salim ulaşırız” dedi.

Başkan Kıran, Gemi Tedarikçileri Derneği’nin 20. yılını dolayısıyla düzenlenen geceye katılmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“Son zamanlarda dünyanın ahvalinin pek parlak olmadığı günlerden geçiyoruz” diyen Kıran konuşmasında şunları söyledi:
“Covid 19 salgınıyla başlayan istikrarsızlığın ardından Rusya-Ukrayna savaşıyla derinleşen, İsrail’in Gazze saldırılarıyla cephesi genişleyen bir çatışmalar dönemine girmiş bulunuyoruz. Dünyada bu olaylar vuku bulurken ülkemizde cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız 2023 yılının 6 Şubat’ında cumhuriyet tarihimizin en büyük doğal afetini yaşadık. Geçen 1 yılda hızla toparlanmayı başarsak da yaralarımızı sarmaya hala devam ediyoruz. Hiç kolay değil 14 milyon vatandaşımızı doğrudan etkileyen, etki alanı bakımında dünya literatürüne geçen bir afetten bahsediyoruz. Yaşattığı acılar ve yarattığı tahribat nedeniyle hafızalarımızdan hiçbir zaman silinmeyecek. Yüce rabbim bir daha böyle acılar göstermesin.”

Dünya deniz yolu taşımacılığının 2024 yılında yüzde 2,1 büyüyerek yaklaşık 12,6 milyar tona ulaşmasının beklendiğinin altını çizen Kıran, “Dünyada ticaretin yüzde 85’i deniz taşımacılığı ile yapılırken ülkemizin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 87’si deniz yoluyla yapılıyor. Türk boğazlarından geçen gemi sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 8 artarak her iki boğazdan toplamda 83 bin 892 gemiye ulaştı” dedi.

Lojistik taşıma siteminin önemli bir parçası olan gemi tedarik sektörünün gemilerin gıda, bakım onarım, kabin, makine, yedek parça, yakıt gibi malzeme ihtiyaçlarını karşılayan bir meslek dalı olduğunu belirten Kıran şunları söyledi: “Deniz taşımacılığının yapıldığı çok eski çağlardan bu yana var olan bir meslek olan gemi tedarikçiliği uluslararası deniz rotalarının artmasıyla beraber tüm dünyada önemli bir ticari faaliyet alanı haline geldi. Gemi tedarikçiliği dünyanın lojistik zincirinin sorunsuz çalışabilmesi için kilit bir rol oynuyor.”

Ciddi bir potansiyele sahip Türkiye’nin, gücünü kullanabilmesi için gemi tedarik sektörünün iş yapış sürelerinin açık, şeffaf, hızlı ve kolay uygulanabilir olması gerektiğini altını çizen Kıran, Oda’nın yoğun temasları sonucunda Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğünce konuya ilişkin bir genelge yayınlandığını belirtti.

Kıran, sözlerini şöyle tamamladı:
"Dünya değişiyor ihtiyaçlar da değişiyor. İş yapış süreçleri farklılaşıyor. Bu gerçekten hareketle Deniz Ticaret Odası’nın bünyesinde çok önemli meslek gruplarından biri olan gemi tedarikçilerine bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vereceğiz. TURSSA’nın 20. kuruluş yılını kutlarken derneğin bugünlere gelmesinde emeği geçenleri tebrik ediyorum."

Midilli’ye kapıda vize uygulaması ile ilk geçen kafileyi Yunan başbakanı karşıladı Midilli’ye kapıda vize uygulaması ile ilk geçen kafileyi Yunan başbakanı karşıladı

Şevket Atlı: Deniz taşımacılığı Türkiye ve dünya için önemli

Gecede son olarak söz alan İstanbul Vali Yardımcısı Şevket Atlı da deniz taşımacılığı ve gemi tedarikçiliğinin ticarette Türkiye ve dünya için önemli yer tuttuğunu belirterek, Türkiye’nin ihracatının yüzde 87’sinin deniz yoluyla yapılmasının bunun göstergesi olduğunu kaydetti. Atlı, “TURSSA ailesinin 20. yılında mesleği bugünlere getirenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gemi Tedarikçileri Derneği’nin 20. yılının kutlandığı gece müzik dinletisiyle sona erdi.

Özlem Çoban/7DENİZ

Editör: Haber Merkezi